SESSİZ VE SUSKUN SEÇİM

 Tarih: 02-04-2019 08:13:04
Murat Karadağ

Aslında siyasetçinin, milletle oyun oynanamayacağını öğrendiği bir seçim süreci yaşadık! Hep birlikte. Bugünler hariç

Artık, millete rağmen bir şeylerin olmayacağını anladı, hem bizim siyasetçiler hem karanlık güçler. Hem de bugünün muktedirleri.Geç olsa da

Milleti silahla,karanlık senaryoların bir parçası etmekle, ekonomik şantajlarla, beka tehdidi ile dizayn etmeye çalışanlara karşı milletin duruşu oldukça net!

Bunu bugün hep birlikte görüyoruz.

Devletin gücü, malum medyanın algı operasyonu ve son 15 yılda iliklerimize kadar hissettiğimiz ve adeta bir tiyatro gibi izlediğimiz gelişmeler.

İşte bugün bunların boş olduğunu biliyoruz.

Söylüyoruz ya sürpriz yapılacağını haykırıyoruz ya. Sesiz kalarak. Bu sessizlik elbette ki ‘Kuzuların sessizliği’ olarak algılanmasın  

Özellikle Kırıkkale gibi Anadolu kırsalında yaşayanların artık kabuğunu kırma, kendini bulma, kullanılmama adına önemli bir süreçten geçtiğini söylemek istiyoruz.

 

 

Zaten durum onu gösteriyor. 

Seçime sayılı gün kala bugün anket şirketleri dahi milletin duruşunu ortaya koyma adına yeterli gelmiyorsa bu durum milletin karar noktasında ortaya koyduğu akılcı duruşun ta kendisidir!

Kırıkkale’de bile siyasetçi karşısında ya da köyüne misafir ettiği devlet temsilcisine meramını anlatmada çekince duymuyorsa vatandaş, artık maymun gözünü açmış demektir.

Durum öyle değil mi?

Bugün siyasetçiler seçime birkaç gün kalmasına rağmen vatandaşın duruşunu net bir dille ifade edemiyor. Ankete bile güvenmiyor.

Gerek iktidar gerekse muhalefet adayları bir ‘SESSİZLİK VE SUSKUNLUK’tan bahsediyor!

Bu suskunluk tek başına bir suskunluk veya sessizlik değil… Hem tehlikeli, hem ürkütücü, hem korkutucu, hem de tedirgin edici.

Manidar bir sessizlik veya suskunluk, bilinmeyen bir kararsızlık. İşte işin aslı bu

Tüm siyasetçiler bu sessizliğin neticesini merak ediyor. Biz gazetecilerde dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz ya…

Bu merak 31 Mart’a iki gün kala kimi siyasetçiye tedirginlik kimisine ise aşırı dozda heyecan olarak yansıyor.

Peki, vatandaş neden sessiz veya suskun?

Açık bir ifade ile neden renk vermiyor?

Suskunluğun en belirgin iki gerekçesi  üzerine konuşalım isterseniz..

Birinci gerekçe aynen şöyle:

Vatandaş suskun. Çünkü oy vereceği siyasi partiyi zaten biliyor. Siyasi yorgunluğu da bunun yanına koyduğunuz vakit suskunluğun diğer adı ‘zaten yeri belirlenmiş oy’ anlamına geliyor.

İkinci gerekçe de benzer şeyler

Evet, vatandaş suskun. Suskunluğun sebebi önceki seçimlerde yani 9 ay önceki Milletvekili seçiminde gizli. Çünkü vatandaş tepkili. Tepkisinin nedeni ile susmayı, 31 Mar’ta konuşmayı tercih ediyor!

Kim bilir sürpriz yapacak belki.

Her iki ihtimal üzerine yapılan hesaplar 31 Mart’a dair heyecanın boyutunu artırıyor. Sinirleri de geriyor.

Bu suskunluk ve kararsızlık neye alamet, vatandaş tercihini çoktan yaptı mı, yoksa hakikaten bir tepki suskunluğu mu, elbette ki orasını 31 Mart akşamı göreceğiz

Belki de geçmişte suskunluğun getirdiği netice bugün tam tersi tecelli edecek. Belki de onun tam ortası. Onu sağduyulu seçmen tayin edecek.

Seçmen oyunu kullanırken belki de dengeleri iyi hesap edip il genel. Belediye meclisi tercihini değişik kullanarak hiç olmamışı başaracak..

Mevcut başkan Mehmet Saygılı makamını koruyacak mı? İYİ Partinin adayı Mahir Yılmaz bu sefer şeytanın bacağını kıracak mı?  

MHP’nin genç adayı Serdar Yarar’a seçmen, dilinden düşürmediği “Kırıkkale’ye Serdar Yarar” sloganının hakkını verecek mi?  

Veya hiç birisi olmayacak, Saadet Partisi adayı Faruk Vurgun ile bağımsız aday Harun Babacan Sürpriz mi yapacak? Biz yinede bekleyelim

SESSİZ VE SUSKUN…

  Bu yazı 8146 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı