STK’LAR BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

 Tarih: 21-11-2018 01:17:46
Onursal Başkanı Dr.Mustafa Kurt, “Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu Olarak Sivil İnisiyatif Gücünü Kullanarak, Devlet Aklıyla Sentezleyerek, Millet Menfaatine Topluma Daha Fazla Katkı Sağlayacağımıza İnanıyorum.”

ORTAK AKILDA BULUŞMUŞTU

Geçtiğimiz Aylar İçerisinde Başkent Platformu Öncülüğünde, 1200’ü Aşkın Konfederasyon, Federasyon, Vakıf ve Dernek Başkanlarından Oluşan STK’ Temsilcisiyle İşbirliği Yaparak “Ortak Akılda” Buluşmuştu. “Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu” Kurucular Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulunu Toplayarak, 81 İl Başkanlarının Katılımı İle Üçüncü Toplantısını Antares Leyl-i Ziyafet Salonunda Gerçekleşti. Toplantı Öncesi Salonda “Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu”na Ait Doldurulmak Üzere Forum Teslim Edildi. 81 İl Başkanına ve Konfederasyon, Federasyon, Vakıf ve Dernek Başkanlarının Görüş Düşünce Beraberinde Önerilerini Yazmaları İçin Katılımcılara Formların Dağıtıldığı Gözlerden Kaçmadı.Toplantı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Ardından, Yerel Yönetimler Halk Meclisi Onursal Başkanı Aynı Zamanda Başkent Platformu Genel Başkanı Dr.Mustafa Kurt’un Açılış Konuşmasıyla Başladı. Devamında Genel Başkan Vekili Prof Dr.İsa Eliri, Genel Başkan Av.Naile Şeker’in Konuşmalarıyla Toplantı Devam Etti.

TOPLANTI KONUŞMALARINDAN SATIR BAŞLARI

24 Haziran Seçimlerinden Hemen Sonra Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu Hakkında Cumhurbaşkanlığı Külliyesine, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a, Ak Parti Genel Merkezine ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr.Devlet Bahçeli’ ye 26 Haziranda Teklif ve Bilgi Mahiyetinde Projelerini İlettiklerini Söylediler.Başkent Platformu Öncülüğünde Kısa Zamanda 1200’ü Aşkın Konfederasyon, Federasyon, Vakıf ve Derneğin Önderliğinde 81 İlde, 923 İlçede Toplumun Tüm Katmanlarını Halk Meclisine Dâhil Etmeyi Başardık.

BU BİRLİKTELİĞİN GETİRDİĞİ BAŞARI ÖZETLE ŞÖYLE TARİF EDEBİLİRİZ

Yerel ve Genel Bazda Sistemden Yada Yöneticilerden Kaynaklı Sorunların Tespitini Yerinde Tespit Ederek Beraberinde Yine Yerinde Halkın Görüş Ve Düşüncelerini Alarak Çözüm Önerlerini Tespit Edebileceğimiz Bir Yapıyı Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu Maharetiyle Kurmuş Olduk.Böylece Sorunların Yerinde Yerelde Belirleyeceğimiz Gibi Beraberinde Nasıl Çözüleceğini Tespit Ettikten Sonra Parti Ayrımı Yapmaksızın Ülkemizi Yönetmeye Talip Olan Siyasi Partilere, Ülkemizdeki Sorunların Neler Olduğunu ve Halkın Çözüm İçin Neler Önerdiğini Rapor Halinde Dönüştürerek, Sosyal Sorumluluk Olarak Bir İlke İmza Atmış Olacağız.Böylece Sivil İnisiyatif Gücünü Kullanarak, Devlet Aklıyla Sentezleyerek, Millet Menfaatine Bu Gücü Sunarak Topluma Daha Fazla Katkı Sağlayacağımıza İnanıyoruz.Toplantıda Konuşmacılar, Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformuna Neden İhtiyaç Duyulduğunu, Sivil Toplum Kuruluşları Ortak Akılda Neden Buluştuğunu Bu Günkü Sivil Toplum Kuruluşlarının Sorun ve Sıkıntılarının Neler Olduğunu Beraberinde Sorun ve Sıkıntıları Ortak Akılda Nasıl Çözüleceğini Konuştular.

Dünyadaki Sivil Toplum Kuruluşlarının Doğuşu Hareket Noktası Anadolu’dur.

Osmanlı İmparatorluğunun Vakıf Anlayışından Doğduğunu, Her Ne Kadar Bugünkü Adıyla Yabancılar Tarafından Sivil Toplum Kuruluşları ‘’Encio‘’ Deseler de, Adları Konfederasyon, Federasyon, Vakıf, Dernek yada Platform Adı Altında Faaliyet Yürüten Kuruluşlar Olsalar da, Tamamı Ecdadımızın Bizlere ve Dünyaya Miras Olarak Bırakmış Oldukları Vakıf Anlayışının Ahi Evran Ahlakının Taa Kendisidir.  Ata Mirasımızın Devamı Olan Bahsi Geçen İyi Niyetli Kuruluşlarımız Maalesef Bu Gün Hak Ettikleri Yerde Yada Saygınlıkta Değiller. Çünkü Ülkemiz Bu Gün Adeta Sivil Toplum Kuruluşları Hastanesine Dönüşmüş ve Bir Çok Sivil Toplum Kuruluşları Hasta Pozisyonda Sivil Toplum Kuruluşları Var Diyebiliriz. Sebebine Baktığımızda, Sebebi Aslında Çok Açık ve Nettir. Son Günlerde Sivil Toplum Kuruluşları Görünümlü Sözde Kuruluşlardan Ötürü İyi Niyetli Sivil Toplum Kuruluşların İtibar Kaybına Uğradığını Görüyoruz.

Şöyle ki, Sivil Toplum Kuruluşları Görünümlü Sözde Kuruluşlar Özetle;

 A-Siyasi Partilerin Arka Bahçesi Pozisyonunda Politize Olmuş Siyasetin İçinde Ama Siyasi İkbal İçin Var Olmaları,

B-Ticari Veya Bürokratik İkbal için Sivil Toplum Kuruluşları Kisvesinde Sözde Kuruluşlar,

 C-Yabancı Ülkelerin Sağladığı Kaynak ve Strateji Doğrultusunda Barış Kardeşlik Demokrasi Hukukun Üstünlüğü Kadın Çocuk Yaşlı Eğitim Kalkınma Gibi ‘’Sözde Misyonlarıyla’’ Sivil Toplum Kuruluşları Görünümünde Faaliyetlerini Yürütenler.

D-Polisin Denetiminin Dışında Kalmak Maksadıyla Dernek Faaliyetleri Adı Altında Kişilerin Çıkar Amaçlı Bir Araya Gelerek Kumarhane Olarak Kullandıkları Mekanları Görmek Mümkün.. 
 
Geçtiğimiz Aylarda Başkent Platformu Olarak Cumhurbaşkanımıza ve İçişleri Bakanlığımıza, Sivil Toplum Kuruluşları Görünümlü Sözde Kuruluşlara Karşı Tedbir Alınmasını Tespitlerimizi ve Önerilerimizi Özetle Yazılı Olarak Arz Ettik.

İnşallah Yakın Zamanda Cumhurbaşkanımızın Himayesinde Sivil Toplum Kuruluşları için Yeniden Yapılanmaya Giderek, Eğitici- Öğretici Beraberinde Denetlenebilir, Düzenlemeler Getirilir. Böylelikle İyi Niyetli Sivil Toplum Kuruluşları Daha Verimli Hale Getirilirken Vasıfsız ve Art Niyetli Sivil Toplum Kuruluşları Görünümündekilerde Sözde Kuruluşlar da Sistem Dışı Kalırlar Ümidindeyiz.


Önemsediğimiz Beraberinde Çok Eleştirilen Diğer Konuda Kent Konseyleri

Bilindiği gibi Kent Konseyleri Avrupa Birliği Uyum Yasaları Çerçevesinde Ülkemizde Yasal Bir Hal Alarak Uygulamaya Konulmuştu.

Bir Kısım Belediyeleri Tenzih Ettikten Sonra Kent Konseyleri Ne Yaparlar …Şahsen Bizler Sivil Toplum Kuruluşları Olarak Bilmiyoruz…! Nedendir Bilinmez Ama Kamuoyunda Faaliyetleri Hakkında Hiç Bir Şey Duymayız..

Sebebini Araştırdığımızda, CHP,  MHP,  Ak Parti ve Çeşitli Siyasi Partilere Gönül Vermiş Halkla Konuştuğumuzda Karşımıza Şöyle Bir Ortak Cevap Çıkıyor. Özetle Halk Diyor ki Belediye Başkanları Kendi Emrinde Olan ‘’Tabela Sivil Toplum Kuruluşları’ Olan Bazı Kişi ve Kuruluşları Bu Yapı İçine Alıyorlar. Bu Kuruluşlarla Seçilmiş Olan 5 Süreçlerini Emir Eri Ramazan Misali Tamamlıyorlar! Görüşü Halk Arasında Maalesef Yaygın Sivil Toplum Kuruluşları Olan Bizlerde Maalesef Bu Durumdan Hiç Hoşnut Değiliz.

Kent Konseyi Özetle Nedir Diye Baktığımızda…

Madde 76- Kent Konseyi, Kent Yaşamında; Kent Vizyonunun Ve Hemşehrilik Bilincinin Geliştirilmesi, Kentin Hak ve Hukukunun Korunması, Sürdürülebilir Kalkınma, Çevreye Duyarlılık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma, Saydamlık, Hesap Sorma ve Hesap Verme, Katılım ve Yerinden Yönetim İlkelerini Hayata Geçirmeye Çalışır.

Belediyeler, Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarının, Sendikaların, Noterlerin, Varsa Üniversitelerin, İlgili Sivil Toplum Örgütlerinin, Siyasî Partilerin, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Beraberinde Mahalle Muhtarlarının Temsilcileri ile Diğer İlgililerin Katılımıyla Oluşan Kent Konseyinin Faaliyetlerinin Etkili ve Verimli Yürütülmesi Konusunda Yardım ve Destek Sağlar. Kent Konseyinde Oluşturulan Görüşler Belediye Meclisinin İlk Toplantısında Gündeme Alınarak Değerlendirilir.

Bizler Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu Olarak, Sivil Toplum Kuruluşlarıyla İşbirliği Yaparak, Ortak Akılda Buluştuk Hizmet Veren ve Hizmet Alan Arasında Kanunlar Çerçevesinde Gönül Köprüleri Kurmaya Karar Verdik.

Umut ediyoruz ki tespit ettiğimiz sorunlar Tez zamanda cumhurbaşkanlığı himayesinde çözülür biz şimdiden bilgi belge ve tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız Dediler..

  Bu haber 206 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER KIRIKKALE HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı