SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETİ KINIYORUZ.

 Tarih: 18-07-2018 22:23:14
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Çocuk Bölümü’nde, çocuğunun ateşi düşmediği için öfkelenen baba, nöbetçi doktor Bahaddin Ahmet Yalçın’ın başına parke taşıyla vurarak ağır yaraladı. Doktor yoğun bakıma alınırken, yaşanan şiddet tepkilere neden oldu.

Doktora yapılan saldırıyla ilgili açıklama yapan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, olağanüstü şartlar da büyük bir özveriyle çalışan sağlıkçılara şiddetin sonunun gelmediğini, devletin bu konuyla ilgili ciddi yaptırımlar uygulaması gerektiğini söyledi.

Necip Taşkın, yaptığı açıklama da şu ifadelere yer verdi: “Sağlık çalışanlarına yapılan her saldırı sonrasında yetkililer çıkıp üzüntülerini ifade ediyor. Biz, sağlık çalışanları olarak yetkililerin üzülmelerini istemiyoruz! Onların görevlerini yapmalarını bekliyoruz. Vatandaşlara, sağlıkçıları şikâyet için sistem kuran bir anlayışla sağlık çalışanlarının güvenliği sağlanamaz. Gecesini gündüzüne katıp özveriyle çalışan, bayram, tatil dinlemeden koşulların ağırlığına rağmen şikâyet etmeyen sağlık çalışanlarını, vatandaşa karşı haksız görür, suçlu gözüyle bakarsanız bu şiddetin önü kesilmez. Bundan cesaret alan vatandaşta canı istediği zaman sağlıkçılara saldırır.

Bugüne kadar yeteri sayı da istihdam yapılmayıp sağlıkçıların omuzlarına daha fazla iş yükü yüklerseniz, sağlıkçının da insan olduğunu unutup yorulduğunu, uykusuz kaldığını, üzüldüğünü, psikolojik olarak yıpranabileceğini dikkate almazsanız, bir de üstüne yalan ve iftiralarla disiplin soruşturması açıp yıpratırsanız sağlıklı toplum oluşturulmasının önüne engel çıkarmış olursunuz. Bunun neticesinde sağlıkçıların tükenmişlik sendromu yaşamasına neden olursunuz. Sonuçta vatandaş ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya getirmiş olursunuz.

Şanlıurfa’da yaşanan olay ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır. Her şiddetin sonunda bizler üzüleceğiz, aileleri üzülecek, ağlayacak… Aileler manevi çöküntü yaşayacak… Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenebilmesi için toplumun aydınlatılması gerekir. Sağlık çalışanlarına karşı anlayış ve hoşgörü kültürünün geliştirilmesi gerekir. Daha sonra da şiddetin önlenebilmesi için en ağır cezaları öngören yasaların çıkarılması gerekir. Bunlar yapılmadığı müddetçe sağlık çalışanları işyerlerinde güvende olmayacak ve her zaman korkarak görevine gidecektir.

Anadolu Sağlık Sen olarak, doktor Bahaddin Ahmet Yalçın’a Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Ailesine ve sağlık camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Ve bu şiddetin son olmasını temenni ederek, yaşanan olayı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.”

  Kaynak: KANAL HABER AJANSI   Bu haber 230 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER ANKARA HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı