Öğretmenime Dokunma!

 Tarih: 24-09-2018 22:35:19
Kırıkkale'de eğitim sendikaları, Eğitim-Bir Sen(Kamu-Sen) Türk Eğitim-SEN(Türkiye Kamu-Sen), Eğitim-Sen (KESK) ve Eğitim-İŞ Sendikaları Şehit Ramazan Bekar İlkokulu sınıf öğretmeni Gülnihal Cünnük'ün darbedilmesini kınadı.

ÜZÜNTÜMÜZÜ KELİMELERLE ANLATMAK MÜMKÜN DEĞİL

Okul bahçesinde toplanan Eğitim-Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendikalarının üyeleri, Cünnük'e yönelik şiddeti protesto etti. Grup adına basın açıklamasını okuyan Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yücel Karabacak yapmış olduğu açıklamasında '' Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Neredeyse gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir. Bu acı vakaların sonuncusu da perşembe günü Kırıkkale’de oldu. Şehit Ramazan Bekar İlkokulu sınıf öğretmeni Gülnihal CÜNNÜK Hanımefendi, bazı veliler tarafından görevi başındaçirkin bir saldırıya uğramış, acımasızca darp edilmiştir. Gülnihal CÜNNÜK öğretmenimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, acil şifalar diliyoruz. ŞİDDETİ NEFRETLE KINIYOR, reddediyor, telin ediyoruz.Cezai yaptırımın uygulanması için hukuki ve yasal süreçlerin sendikamızca hassasiyetle takip edileceğinin bilinmesini istiyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Kırıkkale ve Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz.Velisiyle,öğrencisiyle,öğretmeniyle tüm eğitim çalışanlarıyla siyasi partileri,sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla Kırıkkale burada tüm kamuoyu Gülnihal CÜNNÜK öğretmenimizin yanında, onunla birliktedir.  İlim irfan yuvası okullarımızda çocuklarımıza sadece okuma yazma, matematik, fen bilimleri değil; her şeyden önce ahlaklı, erdemli insan olmayı öğreten, öğrencilerini çocuklarından ayırmayan, imkânı olmayan öğrencilere yardım eli uzatan bu öğretmenlerimiz hiç hak etmedikleri halde saldırıya uğruyor, darp ediliyor ve hatta hunharca öldürülüyor.İşte öğrencilerini kendi çocuklarından ayırmayan, tek amacı memleketine, ailesine ve çevresine faydalı, hayırlı, milli ve manevi değerlerle donatılmış bireyler yetiştirmek olan Gülnihal öğretmenimize yapılan bu saldırıyı sindirmek, kabullenmek ve üzüntümüzü kelimelerle anlatmak mümkün değildir.'' dedi.

 

TEDBİRLERİN ALINMASI KAÇINILMAZDIR

Karabacak konuşmasının devamında ''Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak, yetki sahibi olanların, somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz. Artık yeter! Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Kaldı ki Gülnihal öğretmenimiz daha geçen sene sınıfında tehdit edilmiş, bu tehdidi gerçekleştirenler mahkemede yargılanmış ve ceza almıştı. Hatta olayın bir gün öncesinde okul çevresinde yine bir olayın gerçekleştiği de kamuoyunun bildiği bir gerçektir. Bu hadiselere rağmen gerekli tedbirlerin alınmaması bir ihmal ve güvenlik zafiyeti ihtimalini de düşündürmektedir. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un söz ve eylemleri öğretmene verilen önem hususunda bir umut kapısı aralamış, eğitim camiasının motivasyonunu artırmıştır. Ancak artık sabırlar tükendi! Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir. Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz''

 

ÖĞRETMENE SAHİP ÇIK

''Ayrıca medya kuruluşlarının öğretmenlerimizin itibarını rencide edici haberlerden kaçınmaları, öğretmene saygı ve değeri öne çıkaran yayınlara öncelik vermelerinin de öğretmene şiddet olaylarının önlenmesi anlamında katkısı olacağını da hatırlatmak istiyoruz. Şu hususun da dikkatlerden kaçırılmamasını özellikle belirtiyoruz: Biz öğretmenler, öğrencilerimiz için varız. En büyük sevinç ve gurur kaynağımız, öğrencilerimizin başarı ve mutluluğudur. Burada yaşanılan gibi münferit hadiseler üzerinden öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızdan kimse şüphe etmesin. Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz: Çocuklarınız, çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Takdir edersiniz ki, eğitim, okul, aile ve çevre ile bütün olarak yürütülen bir süreçtir. Sizden tek arzumuz; öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğimize katkı sağlamanızdır. Hayatını kaybeden tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, şiddete maruz kalmış Gülnihal öğretmenimize ve tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyor, öğretmene şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyor ve bir daha benzeri hadiselerle kamuoyuna gündemine gelmemeyi diliyoruz. Unutmayalım; öğretmene sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır. Lütfen ÖĞRETMENİME DOKUNMA! '' dedi.

 

GENİŞ KATILIM

Basın açıklamasına AK Parti İl Başkanı Nuh Dağdelen, MHP İl Başkanı Erdal Baloğlu, CHP İl Başkanı Onur Yüksel Bozdağ, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, sendika temsilcileri, öğrenciler ve veliler katıldı. Şehit Ramazan Bekar İlkokulu sınıf öğretmeni Gülnihal Cünnük 20 Eylül'de bazı kadın veliler tarafından darbedilmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Cünnük, olayın ardından şüphelilerden şikayetçi olmuştu.

  Kaynak: KANAL HABER AJANSI   Bu haber 199 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER KIRIKKALE HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı