escort izmir

instagram Photo and Video Download

İYİ Parti’den Hama-Humus Türkmenlerine Yardım

 Tarih: 15-12-2018 22:42:34
İYİ Partililer Suriye’de Hama ve Humus’tan kuzeye göç ettirilen ve zor şartlar altında yaşayan Türkmenlere ‘acil kışlık yardım’ gönderdi.

İyi Parti Türk Dünyası’ndan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Vedat Yenerer’in organizasyonuyla bir araya gelen İYİ Partililer; battaniye, çocuk ve kadınlar için kışlık kıyafet, bebek bezi, soba gibi acil kışlık ihtiyaçları bir hafta içinde toplayarak İstanbul ve Gaziantep’te birleştirip tırla Hatay Zeytindalı sınır kapısına ulaştırdı.

Aralarında İYİ Parti Hatay İl başkanı Ali Seçer, Antakya İlçe Başkanı Cemil Akkoçak, İstanbul Sosyal Politikalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Burcu Demircan, İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ekşioğlu ve Hatice Kızmaz, İstanbul Milletvekili Adayları Ali Aker ve Hüseyin Öndeş, Kadıköy İlçe Yönetim kurulu Üyeleri Birol Çiftçi ve Bünyamin Aktaş, Gaziantep İl yönetiminden Taner Aslan, Ayşe Dalbudak, Şahinbey İlçe Sekreteri Saliha Dalbudak, Başkan Yardımcısı Mehmet Şahin ve İzmir’den Merve Baykan’nın da olduğu İYİ Parti heyeti tüm malzemeleri Türkmenlere teslim etmek için sınırı geçmek istedi.

Hatay Valisi heyetin sınırı geçmesine izin vermedi

Ancak, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın emriyle 7 kişiden oluşan heyetin yardımları Suriye’nin Raco ve Afrin bölgesindeki yakın köylere götüren tıra eşlik etmesine izin verilmedi. İYİ Partililer Hatay Zeytindalı sınır kapısında yardımları Türkmen soydaşlarımıza devrederken fotoğraf çektirmeleri engellendi. Yaklaşık bir ay önce de İyi Parti heyetinin Kilis Öncüpınar sınır kapısından geçişine Kilis Valisi keyfi olarak ve gerekçesiz izin vermemişti. Hatay Zeytindalı Sınır kapısında Suriyeli Türkmenlerin temsilcileri ile bir araya gelen heyet, Kızılay aracılığı ve Hama Humus’tan gelen Türkmenlerin temsilcileri aracılığı ile yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

“Sığınmacıların yarattığı sorun bölgede en önemli sorun olarak karşımızda durmaktadır”

Sınır kapısında İyi partili yardımseverler adına bir açıklama yapan Vedat Yenerer şöyle konuştu: “Bu mütevazı yardımı acil olarak yetiştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Allah kimseyi vatansız bırakmasın. Türk milleti tarihte olduğu gibi şimdi de mazlumdan yanadır ve olacaktır. Zor şartlar altındaki Türkmen kardeşlerimize de bundan sonra da yardımlarımız devam edecektir. Biz İYİ Parti olarak hem Suriye’de yaşayanların hem de Türkiye’ye sığınmış olan soydaş ve akraba toplumların vatanlarında bir an önce huzur içinde yaşamalarını istiyoruz. Barış ortamının sağlanması ve sığınmacıların da bir an önce evlerine dönmeleri için her türlü çalışmaya varız. Başta Hatay valiliğinin ve Kızılay’ımızın da yönlendirici yardımları için kendilerine çok teşekkür ediyoruz. “

Hatay İl Başkanı Ali Seçer’de Türkmenlere yönelik yardımların devam edeceğini belirterek “Sığınmacıların yarattığı sorun bölgede en önemli sorun olarak karşımızda durmaktadır. Elbirliği ile onları ülkelerine geri göndermemiz gerekiyor” dedi.

  Kaynak: KANAL HABER AJANSI   Bu haber 344 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER İYİ PARTİ HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı