escort izmir

instagram Photo and Video Download

HAYAT SENDE GENÇLERİYLE GELECEĞE KOŞUYOR!

 Tarih: 01-02-2019 23:31:38
Devlet korumasında yetişmiş bireylerce kurulan Hayat Sende Derneği, koruma deneyimi olan 18-22 yaş aralığındaki üniversiteli ve üniversiteye hazırlanan gençlerle gelişimsel mentorluk programı uyguluyor, gençleri bağımsız bir hayata hazırlıyor.

Devlet korumasından ayrılan bir grup idealist genç tarafından kurulan Hayat Sende Derneği tarafından, 2017 Kasım ayından bu yana “Geleceğe Koşanlar” adıyla koruma deneyimi olan 18-22 yaş aralığındaki gençler ile “birebir” ve “grup” mentorluğu programı gönüllü mentorları aracılığıyla Ankara’da başarıyla uygulanıyor. Proje Yöneticisi Sultana Sadaka, proje kapsamındaki amaçlarının koruma altındaki çocuk ve gençlerin eğitim hayatına devamlılığının sağlanması, korumadan sonra bağımsız bir yaşam için temel yaşam becerilerinin desteklenmesi, bireysel becerilerinin arttırılması, öz farkındalık oluşturulması, ve gençlerin kariyer planlamalarını etkili bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için güçlendirme çalışmasının yapılması olduğunu belirtmiştir.

 

Gelişimsel mentorluk sürecinde, gönüllü mentorların 2 günlük, mentilerin (gençlerin) ise 1 günlük eğitime dahil edilmesinin ardından uygun birebir eşleşmelerin sağlanması ve başlangıç toplantısı ile duyurulması ile mentorluk ilişkisinin başlamış olduğu belirtiliyor. Her bir mentorluk eşleşmesinin 7 ay boyunca minimum ayda 1-2 kez olmak üzere 10-12 adet görüşme yapmasının sağlandığı ve gençler için gelişim alanlarına yönelik atölyeler ve geziler düzenlendiği belirtilmektedir. Proje Koordinatörü Ahmet Yasin Gürsoy 2018 Kasım ayında Geleceğe Koşanlar Projesi 2. döneminin yeni gençlerin katılımıyla başlatıldığını, birebir ve grup mentorluğu programlarında yürütülen mentorluk ilişkisinin paralelinde program destek toplantıları, atölyeler ve birebir süpervizyon ile ilişkinin güçlendirildiği, izlemeler ve sosyal etki ölçümlerinin de yine proje kapsamında yürütüldüğünü ifade etmiştir.

 

Geleceğe Koşanlar mentilerinden devlet korumasında yetişmiş bir genç programla ilgili duygularını şu sözlerle ifade etti: “Bir birey olduğumu hissederek, sorunlara kendim çözüm aramaya çalıştım ve bu gerçekten özgüvenimi artırdı. İki taraflı olarak birbirimize destek olmak mentorluk ilişkimizde en çok hoşuma giden şey oldu. Birbirimizi yargılamamak ve anlamaya çalışmak sayesinde mentorluk ilişkimizin önyargılarımı ve kendime koymuş olduğum görünmez engelleri aşmamda çok fayda sağladığını gözlemledim.”

 

Hayat Sende Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dikyar ise, devlet korumasındaki gençleri hayata atıldıkları yıllarda, güvenebilecekleri, benzer sıkıntıların üstesinden gelmiş, deneyim sahibi bireylerle eşleştirediklerini 2 yıl içerisinde çok olumlu geri dönüşler aldıklarını belirmiştir. Dikyar, hedeflerinin devlet korumasındaki gençlere daha erken yaşlarda ulaşıp, eğitimden kopmalarının önüne geçmek olduğunu sözlerine eklemiştir.

 

Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği

Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği, devlet korumasında yetişmiş bir grup idealist genç tarafından 2007 yılında Ankara’da kuruldu. Hedef kitlesi, devlet koruması altındaki çocuk ve gençler ile kurum bakımından çıkanlar olan derneğin temel stratejileri; koruma altındaki çocuk ve gençlerin, hayata eşit ve güçlü adımlarla atılmaları için insan kaynakları değerlerini yükseltmek, bu çocuk ve gençlere ilişkin medya ve toplumdaki olumsuz ayrımcı söylemle mücadele etmek, lobicilik ve savunu faaliyetleriyle bu çocuk ve gençlerin haklarını savunmak. Türkiye’de 19.831 çocuk ve genç, devlet koruması altında yaşıyor. Bunların 14.189’u kurum bakımındayken, 5.642’si koruyucu aile hizmet modelinden yararlanıyor.

  Kaynak: Hayat Sende   Bu haber 261 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER S T K HABERLERİ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı