escort izmir

instagram Photo and Video Download

HAC VE UMRE GÖREVLENDİRMELERİNİN ADİL OLMASINI İSTİYORUZ

 Tarih: 30-01-2019 21:21:49
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, bu yıl hac ve umre organizasyonlarında sigara içmeyen din görevlilerinin tercih edileceğini belirtmesi üzerine bir açıklama yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, kararı desteklediklerini, ancak görsel basın da bu açıklamanın doğru olmadığını düşündüklerini belirterek, sigara içmeyen personeli 5 kez hac ve umre de görevlendirmenin de bir mantığının olmadığı ve bu görevlendirmelerin adil olması gerektiğinin altını çizerek basın açıklaması yaptı.

Sigara konusunda alınan önlemi önemsediklerini, sigaranın hem bedene hem de bütçeye verdiği zarar vermesi nedeniyle haram olduğunu dikkat çeken Hasan Türüt, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Sayın Başkanın açıklamalarına katılıyoruz. Din görevlisinin elindeki sigara görüntüsü hoş değil. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili olarak bütün Müftülüklere bir genelge gönderdi. Din görevlileri bu konu da bilgilendirildi. Hâl böyle iken Sayın Başkan’ın görsel medya da, bu konudaki açıklaması din görevlilerini rencide etmiştir. ‘Diyanet İşleri Başkanlığının hac ve umre görevlendirmelerinde sigara içmeyen personelin tercih edileceğine ilişkin kararının alınan en hayırlı kararlardan biri olduğunu’ açıklaması din görevlilerini hayrete düşürdü! Zira sigara içmeyen personelden 4-5 sefer hac ve umre de görevlendirilenler var. Hiç sigara içmediği hâlde 25-35 yıl arasında hizmeti olup hac ve umre de hiç görevlendirilmeyen personel de var. Hac ve umre de görevlendirilmeden emekli olan personeli dikkate almıyoruz bile. Öncelikle buradaki adaletsizliğin düzeltilmesi gerekirken böyle bir kararın “en hayırlı!” karar olarak açıklanması şaşırtıcı ve bir o kadar da, haksızlığa uğradığını düşünen, torpil ve iltimas geçilerek görevlendirmelerin adeta bir rant hâline getirildiğini düşünen personelin moral ve motivasyonunun bozulmasının dikkate alınmaması, üzerinde düşünülmesi gereken ciddi bir konudur.”

Her yıl umre için tur düzenleyen firmalarla da çalışanlar olduğunu, bunlardan kişi başına komisyon alanların da görevlendirildiğini, haccın bir defaya mahsus farz olduğunu, defalarca hacca gitmenin ise, kafalar da soru işaretlerine neden olduğunu belirten Türüt, açıklamasına şöyle devam etti.

“Hac için yazıldığı hâlde gidemeyen din görevlileri masraflarını kendileri karşılamak suretiyle gitmek istedikleri hâlde gidemiyorlar. Öte yandan defalarca gidip bu işi kazanç kapısı hâline getirenleri görüyoruz. Hac ve umre de defalarca görevlendirilip, gidemeyen diğer din görevlilerinin önünü kesmenin dini açıdan değerlendirilmesini Sayın Başkanlığımıza bırakıyoruz. Bu itibarla görevlendirmelerdeki adaletsizlik ötelenirken, din görevlilerinin her fırsatta rencide edilmesini doğru bulmuyoruz. Sigara içmeyen personelden hac ve umre görevlisi seçilmesi, sözünü ettiğimiz adaletsizlikler giderilmediği müddetçe artarak devam edecektir.

Diyanet Bir-Sen olarak, hac sınavının kaldırılmasından yanayız. Bu tür görevlendirmeler de hizmet yılına göre sıralama yapılarak adil bir çözüm getirilmelidir. Hacca gideceklere, Ramazan ayından sonra hac mevsimine kadar 1 ay kurs verilerek yetişmeleri sağlanmalıdır. Sayın Başkanlığımızın önerimizi dikkate almasını bekliyoruz.“

  Kaynak: KANAL HABER AJANSI   Bu haber 449 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER ANKARA HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı