GÜBRE OLMUŞ 3600 TL

 Tarih: 01-09-2018 00:09:42
Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven Yerköy Çamdibi Köyü Muhtarı Aydın Savaş’ın ev sahipliğinde grup köy muhtarları ve köy halkıyla buluştu.

Yerköy Çamdibi Köyü’ne ziyaret gerçekleştiren Ali Keven köy halkından çiftçilerle sorunlarını istişare etti.

Yol ve su problemlerini de ileten köylüler Ali Keven'e yakın ilgi gösterdiler.

Yollarının İl Özel İdaresi tarafından 5 ay önce kazıldığını belirten köylüler bu grup köy yollarının hâlâ asfaltlanmadığını ve çamur-toz içinde kaldıklarını söylediler.

GÜBRE OLMUŞ 3600 TL

Köy muhtarı yaptığı karşılama konuşmasında yöre halkının tarımla uğraşmasına ve çiftçi maliyetlerinin aşırı yükselmesine değindi.

Gübrenin ton fiyatının 3600 TL olduğu, yani ektiği 6 ay önceye göre 2000 TL yükseldiği ve mazot fiyatının 6 lira 30 kuruş olduğu ancak buğday satış fiyatının kiloya 87 kuruş olduğuna dikkat çeken Keven “Yozgat genelinde üretici kara kara düşünüyor. Gübre atmadan tarlasını ekeceğini söylüyor. Çünkü tonu 3600 TL olmuş. Ancak bu durumda verimi düşecek aldığı verim ile karşılığını bulamayacak bunun sonuncunda da kazanamayacak ve bırakıp göç edecek. Biz göçü durduracak somut öneriler sunuyoruz. Çiftçimiz ektiği ürünün karşılığını almalı. Ve çiftçimiz kara gün dostu TMO’ya ürününü gönül rahatlığıyla satmalı. Tüccarın insafına terk edilmemeli” diye belirtti.

GÖÇÜ DURDURACAK PROJE HAZIR

Göçü durduracak projelerinin hazır olduğunu söyleyen Keven, “Üretici Kooperatifleri’ni oluşturmak acil önemli. Çünkü nohut mercimek çiftçiden kilosu 2-3 liradan alınıyor ancak büyük marketlerde 8-10 liradan satılıyor. Bunu önlemek lazım. Aracı değil çiftçi kazanmalı. Kooperatif çiftçileri bir araya getirmeli. Ve burada kurulacak bir tesis ile ürün paketlenmeli. Daha yüksek fiyata ürününü satabilmeli. Bu kooperatif çiftçiye kazandırmalı” diye konuştu.

Özelleştirme Balonu Ellerinde Patladı!

Çiftçinin mağdur edildiğini söyleyen Keven, “Yozgat şekerpancarında ikinci konumda. Ancak şekerpancarı çiftçimiz yalnız bırakılmış. Biz çiftçimizin yanındayız. Özelleştirme sonrası çiftçi tedirgin. Doğuş Şeker yüksek döviz kurundan dolayı Sorgun Şeker Fabrikası’nın devrini hala alamadı. Özelleştirme balonu ellerinde patladı. Diğer taraftan Nakliyeci esnafı tedirgin. Pancarı kim taşıyacak belli değil. Biz bir an önce bu belirsizliklerin giderilmesini talep ediyoruz. Üreticimiz mahsulün karşılığını almak istiyor. Üretici tarlayı terk etmek istemiyor.” diye belirtti.

Köy halkına ve muhtarlara davetleri için teşekkür eden Keven daha sonra köyden ayrıldı.

  Kaynak: KANAL HABER AJANSI   Bu haber 444 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER CHP HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı