Cumhurbaşkanlığı'ndan Onay geldi

 Tarih: 22-09-2018 00:37:00  -   Güncelleme: 22-09-2018 00:38:07
Türkiye Odalar Borsalar Birliğine bağlı Gebze Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanı Cenk Ataman'ın dedesi olan Hüseyin Kahya Cumhuriyetin ilk yılarına Makina Kimya Endüstrisi Kurumunun kurulması için katkıda bulunmuştu.

GÜNDEME ALINDI

Ataman dedesi için Cumhurbaşkanlığı himayesinde Hüseyin Kâhya Savunma Sanayii Ödülleri verilmesi için Cumhurbaşkanlığına başvurmuştu. Ataman’ın başvurusu onay alıp dedesi Hüseyin Kâhya adına Savunma Sanayii Ödüllerinin verileceğini, Makina Kimya kurumuna talimat verilmiş olup kurum çalışma komisyonuna Ataman’ı davet etmiştir.

Kurum aldığı karar ile 22.09.1936 tarihinde vefat eden dedesi adına her yıl dua günü etkinliği yapılacağına ve yeni yapılacak Savunma Sanayii Organize Bölgesi'ne Hüseyin Kâhya ismi verilmesi gündeme alındığını belirtti.

 

MİNNET BORCUMUZ VAR

 

1924 yılında, Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla, stratejik ve jeopolitik konumundan dolayı Orta Anadolu bölgesinde yeni bir sanayi şehri planlanmaktaydı. Cenk Ataman’ın büyük dedesi Hüseyin Kâhya (Kırım Hanzade ailesinden olduğu söylenmekte olup Kırıkkale şehrinin kurucusudur.) Kırıkkale‘yi şehir adayları içerisine dâhil etmeyi başarmış, aynı zamanda şahsına ait arazileri devlete bağışlayarak, “Param ve topraklarım vatanıma feda olsun.” demiş. Devletin ortaklık teklifine ise “Hâşâ devletle ortaklık olur mu hiç?” diyen bir vatanseverdir. Bugünkü Makine Kimya Endüstrisi (MKEK) fabrikalarının yapılmasında büyük katkıları olmuştur. Yıllar sonra da Türkiye Cumhuriyetimizin minnet borcu olduğu isimlerden olmayı başarmıştır.

 

HER DAİM SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNİN İÇİNDE

 

Aile büyükleri gibi sosyal sorumluk projelerinin daima içinde olmaya büyük önem gösteren Cenk Ataman, bu özelliğini şirket misyonu halinde devam ettirmesi ve birçok sosyal sorumluluk projeleri içerisinde olması önemli başarıları da arkasından getirmiştir. Buna en güzel örnek ise; 2013 yılında ''81 ilde 81 yaşlı engelli kısa süreli bakım evi'' projesi ile yılın sosyal sorumluluk projesi ödülünü alma hakkı kazanmasıdır. 19 Mart 2018 de Kırım Hanı Mengi Giray'ın kızı Yavuz Sultan Selim  Han'ın eşi Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Ayşe Havsa Sultan Dua etkinliğine imza attı. Cenk Ataman, yeni projeleri hayata geçirmek için kurucusu olduğu Kırım Tatarları Sosyal Projeler Platformu Başkanlığı'nı hâlen devam ettirmektedir. Gebze Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanlığı ve Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı kurucu mütevelli heyet üyesi görevlerine de devam etmektedir. Cenk Ataman, ayrıca Gebze Teknik Üniversitesi Fikri ve Sınaî Haklar Kurulundaki görevinin yanında, Kent Konseyi Yönetim Kurulunda görev almaktadır.

 
  Kaynak: KANAL HABER AJANSI   Bu haber 2848 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER KIRIKKALE HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı