Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT ortak yayınında gündemi değerlendirdi

 Tarih: 23-06-2018 01:19:00  -   Güncelleme: 23-06-2018 01:20:28
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündemi değerlendirdi, soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT 1, TRT Habe ve TRT World'de yayınlanan 'Cumhurbaşkanı Özel Yayını'nda Leyla Köselerli ve  Fahrettin Altun'un sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Bizim tabii 2 aydan daha fazla oldu. Biz bu süreci il kongreleriyle de beraber geçirdik. Bu il kongrelerimizi aynı zamanda seçim mitingleri olarak geçiriyorduk. Bir taraftan kapalı spor salonlarının dışında açık alanda konuşmalarımız, kapalı spor salonlarının içinde de kongremizi yapıyorduk. Şu anda seçim kampanyamızı da buna ilave ettik. 100’e yakın bu konuda konuşmalarımız oldu. Yoğun bir süreci yaşamış olduk. Örneğin dün il olarak Gaziantep’le noktaladık. Gaziantep’ten sonra yine bir toplu yayına girdik. Bugün de İstanbul’un 7 ilçesini dolaştık. 7 ilçeyi dolaştıktan sonra sizlerle ortak yayındayız. Bir gün kala artık halkımıza, milletimize diyoruz ki Pazar gününe birlikte hazırlanalım.

"Bütün vatandaşlarımızın sandığa gitmesini istiyorum"

Ziyaretlerin veyahut da bu gezinin, memlekete gitmenin kazası olabilir ama bu seçimin kazası olmaz. Ben vatandaşlarıma partili partisiz fark etmez demokratik haklarını kullanmasının gereğini hatırlatmak istiyorum. Şimdi bir yeni yönetim sistemini ilan edeceğimiz bir seçimde ben bütün vatandaşlarımızın sandığa gitmesini istiyorum.

"Yurt dışı oyları 2 milyonu aşmış durumda"

Bu seçimde aldığım rakamlar zannediyorum 2 milyonu aşmış durumda. Türkiye dışındaki bütün vatandaşlarımızın bütün haklarını zorlaştırmalarına rağmen birçok engeller önlerine çıkarmalarına rağmen yılmadılar, usanmadılar hatta yüzlerce kilometre uzaklıktan gelip oylarını kullandılar. Türkiye dışındaki tüm vatandaşlarımızın bu konudaki duyarlılığı her türlü takdirin üstündedir. Oralarda atacakları oylarla Türkiye’deki yeni yönetim sisteminin değişikliğine katkılarının olacağını düşünüyorum.

"280 bin derslik yaptık"

Her şeyden önce tabii yatırımlar noktasında Türkiye neredeydi nereye geldi buna bakmamız lazım. Yatırımlarda eğitim öncelikli, sağlık ikinci sırada. Biz göreve geldiğimizde birinci sırada savunmaydı. Eğitimi bir numara yaptık. Eğitim altyapısına yüklendik. 280 bin derslik yapmışız. Hatırlayın, ben kendi dönemimi hatırlıyorum sınıflarımızda 75 öğrenci vardı. Aynı dönemde Anadolu’da 100’ü aşkın öğrenci olan sınıflar vardı. Bugün İstanbul ilçelerindeki mitinglerimi yaparken çocuklara sordum. Bir tanesi 25, bir tanesi 18 diyor. Bu civarda. Resmi rakamlarla şu anda 32. Biz başka bir şey yaptık. Biz teksir kağıdıyla okuduğumuz dönemler oldu. Saman kağıdı var ya, orada basarlardı notları mürekkep dağılırdı. Biz şimdi o acıları yaşadığımız için bütün ortaöğretim ve ilkokullarda kitapları hazırladık, masaların üzerine koyduk. Öğrenciler kitaplarını masalarının üzerinde hazır buldu. Nereden nereye getirdik bu işi.

"Üniversite burslarını 45 liradan 470 liraya çıkardık"

Üniversite, öğrenciler 45 lira burs alıyordu. Biz bunu 470 liraya getirdik. Master 970 lira alıyor. Doktora öğrencileri asgari ücret alıyor.

"268 milyon yolcu Marmaray'ı, 23 milyon araç Avrasya Tünelini geçti"

Şu ana kadar 268 milyon yolcu Marmaray'ı kullandı. Avrasya Tüneli'nden 23 milyon araç geçti.

"Destinasyon olarak THY dünyanın bir numarası"

Havalimanı meselesi. Dünya artık çok ciddi bir rekabetin içerisinde Batıda öyle havayolu firmaları var ki THY’yi özellikle izliyorlar. Destinasyon olarak THY dünyanın bir numarası. Bunu şu anda batı firmaları yakalayamıyor. Filomuz da 400’e yaklaşıyor. Geniş gövdelerde de THY çalışmalarını yapıyor.  Yeni havalimanında 6 pist olacak, 100 bin kişi çalışacak. Bu Batı'yı çıldırtıyor, 'Bu çılgın Türkler ne yapıyor' diye. Daha çok çıldıracaklar. Burada toplam proje alanı 76 buçuk milyon metrekare. Bizim Atatürk Havalimanı’mız ise 12 milyon metrekareydi. İlk etapta yılda 90 milyon yolcu taşıyacak burası. Ama 2023’te yolcu potansiyeli 150 milyona çıkıyor. Şimdi bu onları rahatsız etmez mi?

Bir de şu var. Bizim yeni aldığımız geniş gövdeli uçaklar, dünyanın diğer ucuna gidiyor. 16 saat 18 saat uçabiliyor. Bu tabii birilerini rahatsız ediyor.

Savunma Sanayii

Bir diğer önemli adım da savunma sanayii. Savunma sanayiinde ihtiyacımızın yüzde 20'sini karşılayabiliyorduk ama şimdi yüzde 65'ini karşılar hale geldik. Şimdi biz bunlar için göreve geldiğimizde ben o zaman Bush’a rica ederdim. ‘Bize İHA verin’ dedim ‘kongre müsaade etmedi’ dediler. Sayın Trump ‘bizim kaliteli silahlarımız var’ diyor. Ver diyoruz kongre müsaade etmedi.

"CHP zihniyeti uçak fabrikasını kapattı"

Temennim odur ki burada bir yanlışa düşmezler. Ama şunu bilmeleri lazım Türkiye artık eski Türkiye değil. CHP zihniyeti uçak fabrikasını kapattı ve orayı gaz ocağı fabrikası yaptı. Türkiye artık o dönemdeki Türkiye değil.

"Yabancı kuruluşlar kurlarla ilgili olayı iyice düşürmeye başladılar"

Her şeyden önce şunu söyleyeyim. Pazartesi Türkiye çok farklı bir şekilde uyanacak. Zaten bugünden o yabancı birçok köşeler filan hatta kredi kuruluşları vesaire onlar kurlarla ilgili olayı iyice düşürmeye başladılar. Bu gösteriyor ki onlar da yaptırmış oldukları kamuoyu araştırmalarında artık Türkiye'de durum, onların planladığı veya bekledikleri gibi değil tam tersine gidiyor. Bunu biz de zaten arazide görüyoruz. Büyümedeki 7,4 oranı çok çok önemli biz şimdi G7 ülkeleri arasında 2., OECD ülkeleri arasında birinci sıradayız.Türkiye artık işsizlikte son dönemlerin en düşük rakamlarına kadar geldi. Genç işsizlikte de bir düşüş var. Bunlar bir şey gösteriyor. Türkiye karşı tarafa bir güven veriyor.

"Bay Muharrem’in Bay Kılıçdaroğlu’nun ciddi bir oyununa geldiğini düşünüyorum"

Gerek Sayın İnce gerek Sayın Kılıçdaroğlu’nun kongrelerde birbirlerine karşı hakaretlerini bilirsiniz. Tüm seçim kampanyası boyunca ben bunları dev ekranlarda gösterdim. Şu anda ben yine de bay Muharrem’in Bay Kılıçdaroğlu’nun ciddi bir oyununa geldiğini düşünüyorum. Seçimi kazanamayacağını biliyor zaten. Ama seçimden sonra ben Bay Kemal’i daha rahat yerim. Burada benim milletimin Pazar günü bunlara anlayacakları dilden bir demokratik cevap vermeleri lazım.

"Bunlarla milleti aldatamazsın"

Edirne cezaevinde terör örgütünün arkasında olduğu bir kişiyi ziyaret ediyor. İcazet alıyor veya destek alıyor. Bu adam 7 Haziran seçimlerinin akabinde Kürt kardeşlerimi sokağa döküp, 53 Kürt kardeşimin ölümüne neden olan kişidir. Tutuklu olmak bu noktada seni temize çıkarmıyor. Belki de bu süreç içerisinde mahkum olacaksın. Bunları bizim görmemiz lazım.

Bizim üzüntümüz, muhalefetin Cumhurbaşkanı adayının onu ziyaret edip meydanlara çıkıp söylemesi. Bunlarla milleti aldatamazsın. Biz Güneydoğu’da güçlüyüz. Hele ben bu kayyumlarla başlayan süreçle Güneydoğu şu anda bir başka. Buralarda biz çok ciddi yatırımlar yaptık. Biz yapım ekibiyiz. Niye? Buralar bizim vatan topraklarımız. Terör örgütü yakıp yıktı diye öylece bırakamayız.

"Şanlıurfa ve Gaziantep’te açık ara öndeyiz"

Kürt anneleri bu şekilde ağlatan bu PKK terör örgütü bu HDP nasıl oluyor da hala oy alıyor. Anlamakta zorlanıyorum. Ben şu anda devranın değiştiğini düşünüyorum. Van, Diyarbakır mitingleri muhteşemdi. Şanlıurfa, Gaziantep muhteşemdi. Şanlıurfa ve Gaziantep’te açık ara öndeyiz. İnşallah bu defa Diyarbakır’da farklı bir netice koyacak diye inanıyorum. Mardin inşallah koyacak diye inanıyorum.

"Zeytinlik Operasyonu’nu yapmış olsaydık belki de Fırat Kalkanı’na gerek kalmayacaktı"

Terörle mücadelede Türkiye’nin güvenlik güçlerinin ne denli bir özgüven sahibi olduğu ortaya çıktı. Şahsen zaman zaman kendi göbeğimizi kendimiz keseriz dedim. Gerek Fırat Kalkanı, gerek Zeytin Dalı harekatı bunun en somut örnekleriydi. Sayın Obama döneminde Zeytinlik Operasyonu diye Fırat Kalkanı Harekatı’nın öncesi operasyonu yapacaktık. Fakat bizi aldattılar. Bu Zeytinlik Operasyonu’nu yapmış olsaydık belki de Fırat Kalkanı’na gerek kalmayacaktı. Münbiç’i de o Zeytinlik Operasyonu içerisinde halledecektik. Ama bu verilen sözler yerine gelmedi.

Gelmeyince de bu Trump yönetimi iş başına geldi. Onunla da bu durumu konuştuk. Ona da aynı şeyleri söyledim ikili görüşmemizde. Dedim ki; ‘siz yanınıza PYD’yi alıyorsunuz, YPG’yi alıyorsunuz bunlar terör örgütüdür. Bunlar PKK’nın yan kollarıdır. Yapmayın, gelin biz bunu beraber yapalım.’ Dediler ki; ‘benim generallerim bana bu konuda Türkiye’nin silahlı kuvvetleriyle bu iş olmaz, ÖSO ile bu iş olmaz diyorlar.

Dedim ki; ‘biz buraya iki tugay tahsis ederiz. Özgür Suriye Ordusu da bu işte rol alacak ve biz beraberce bu işi başarırız.’ Baktım ki heyetler arası toplantıya geçtik. Bunlar aynı şeyde direniyorlar. Aynı şeyde de direnince ben ‘kusura bakmayın. Siz yolunuza, biz yolumuza…

"Lider kadrolarının bize olan sadakatlerini de gördüm"

Biz o toplantıdan sonra kararımızı verdik ve Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlattık. Fırat Kalkanı Harekatı’yla da onlar aslında ne kadar yanıldıklarını gördüler ve biz 3 bin DEAŞ’lıyı derdest ettik. Demek ki Türkiye bunları yapabiliyor. Kiminle? Özgür Suriye Ordusu’yla. ÖSO’nun bu konudaki hakkını da kendilerine teslim etmek lazım. Onların şehadete çok farklı bir inançları vardı. Bizim askerlerimize de güvenleri gerçekten çok çok iyiydi.

Onların lider kadrolarını ağırladım. Onlarla da görüşmelerim oldu. Lider kadrolarının bize olan sadakatlerini de gördüm. Hele hele bunların içerisinde biri vardı ki çok enteresan. Her tarafından delik deşik olmuş. Midesini komple almışlar. O haliyle hala savaşıyor ve onun öldürülmesi için de özel yüklü bir prim vermişler. O hiç yılmıyor. Böyle insanlar var ÖSO’nun içinde.

"12 gözlem noktasıyla Afrin tamamen kontrol altında"

Bu çalışmaların akabinde de biz Rusya’yla münasebetlerimizi iyi götürdük. Biz en azından Fırat’ın batısındaki çalışmalarımızı çok daha verimli bir şekilde götürelim dedik. Benim Sayın Putin’le olan gerçekten özel ilişkilerim, bunun yanında istihbaratın ağırlığı, dışişleri bakanımın, dışişleri bakanlarıyla münasebetleri ve yoğun ilişkilerimiz, bunların hepsi önce Soçi çalışması, ardından Ankara… Tabii bunların hepsi Astana çatısı altında yürütüldü. Buna sadık kalmak suretiyle çalışmaları sürdürdük. Daha sonra Zeytin Dalı Operasyonu’na girdik.

Zeytin Dalı Harekatı’nda da bizim bütün çalışmamız Rusya’yla beraber oldu. Rusya’yla beraber başarılı gitti. Şu an itibarıyla Zeytin Dalı Operasyonu’nda 4600’ü aşkın terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirdik. Hala devam ediyor. Burada artık PYD veya YPG kim olursa olsun bizim orada 12 gözlem kulemiz var ve bu 12 gözlem noktasıyla Afrin tamamen kontrol altında.

"YPG, PYD tamamen orayı boşaltacak"

Bir de İdlib var. İdlib noktasında da Rusya’yla, İran’la… Merkezi yönetimle de bütüm münasebetleri Rusya tarafı yürütüyor. Şu anda Cerablus ve El Bab’a 200 bin civarında bir geri dönüş oldu. Bunun daha da artacağını bekliyoruz. Bunların olması bizi rahatlatacak. Bu ayın 4’ünde Dışişleri Bakanı’mız Amerika’ya gitti. Orada Pompeo ile bir görüşmesi oldu. Bu görüşmeyle de birlikte Münbiç’te bir yol haritası belirlendi. Bu 90 günlük bir yol haritası.

Bu yol haritasıyla da oradan YPG, PYD tamamen orayı boşaltacak. Yüzde 90-95’i Arap’tır. Sakinleri gelip oraya yerleşecek. Onların da oraya yerleşmesiyle bu 200 bin sayısı çok daha artacaktır diye düşünüyorum. Başka yerler için de bu durum söz konusu. Görüşmeler çok sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Temenni ederim ki bu sağlıklı gidiş bölgeyi çok daha rahatlatacaktır. Kuzey’de de gelişmeler farklı noktalara gelecektir.

"Biz hakkımızın dışında bir şey istemiyoruz"

En deneyimli iki siyasi lider vardır. Bir Putin, bir de ben. Çünkü başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı sürecimizi şöyle art arda koyduğumuz zaman 15-16 yıllık bir sürecimiz var. Putin’in hakeza öyle. Şimdi bu süreç içerisinde yaptıklarımız, yapacaklarımız var. Amerika’nın da bu attığımız adımlardaki duruşumuz onlara mesaj veriyor.

Bunlar öyle eğilip, bükülen bir takım değil. Öyleyse hakkı neyse hakkını ister. Biz hakkımızın dışında bir şey istemiyoruz. Dolayısıyla da koalisyon güçleriyle ilgili ortada bir Fransa var, Almanya, İngiltere var. Bunlar Türkiye’nin burada haklılığını görmeleri, bunu teslim etmeleri lazım. Bunu teslim etmezlerse biz eğilip bükülmeyiz. Burada bizim duruşumuz bu defa hakkımızın gereğidir. Buradan tehdit yiyen Türkiye’dir.

Macron ile diyalogu

Sayın Macron’un ‘ne zaman çıkacaksınız, fazla durmayın’ diye lafları oldu. Kendisine dedim ki; ‘Sayın Macron, siz Cezayir’de ne kadar kaldınız? Ruanda’da ne kadar kaldınız? Onların takvimini bir önünüze getirin. Bizimkini konuşuruz. Biz orada işimiz bitene kadar kalacağız. Kaldı ki biz orada katliama gitmedik. Ama siz Cezayir’de katliama gittiniz. Ruanda’da katliama gittiniz. Biz bunları yapmıyoruz. Biz sadece terör örgütleriyle uğraşıyoruz. Bu terör örgütleri Suriye’nin kuzeyinde bir koridor oluşturmak, Türkiye’yi kuşatmak istediler. Bu örgüt bir terör örgütüdür.’

“23.17’de gelen o beyefendi oradan tanklarla anlaşıyor”

Anamuhalefet partisi CHP bir kere bu darbe girişiminin adeta içinde. O geceden daha önce bir radyo programında ‘bir darbe olsa tankların önüne ilk ben çıkarım’ diyen kişi Kılıçdaroğlu’dur. O gece, 23.17 Atatürk Havalimanı’na beyefendi iniyor. Atatürk Havalimanı’nda on binler var. O saatlerde ben de açıklamamı yapmışım. O açıklamada ne diyorum? ‘Bütün vatandaşlarımı meydanlara davet ediyorum.’ Ben de geliyorum diyorum.

Binali Bey o da bir yandan Ankara’ya hareket etmiş. Biz de Marmaris’ten Enerji Bakanı Berat Bey, kızım, eşim, torunlarım beraberce oradan çıkıyoruz ve son ana kadar pilota Ankara mı İstanbul mu söylemiyoruz. Belli bir mesafeden sonra pilota söylüyoruz ve İstanbul’a biz de geliyoruz. İstanbul’a geldiğimizde tabii üzerimizde F-16’lar uçuyor ama halk orada büyük bir heyecanla bekliyor.

23.17’de gelen o beyefendi oradan tanklarla anlaşıyor. Tankların arasında otomobiliyle Bakırköy Belediye Başkanı’nın evine geçiyor veya Belediye Başkanlığı’na gidiyor. Oradan süreci takip ediyor. Çünkü kahvesini içerken elimizde belgeler var.

Senin zerre kadar teröre karşı, darbeye karşı, çünkü bu bir darbe, bir tavrın olsa on binler orada dururken sen niye oradan ayrı duruyorsun. Sen de gelseydin o vatandaşların arasına karışsaydın. O vatandaşlarla beraber darbeye karşı yüreğini ortaya koysaydın. Ama onda yürek yok ki, korkağın teki bu. Hemen öbür tarafa geçiyor. ‘Bana haber vermedi ki’ diyor. Ben sana özel davetiye mi çıkaracağım.

Ben Cumhurbaşkanı olarak milletin tamamına bu çağrıyı yapmışım ve milletin tamamı da oralarda. Enteresan olan bir şey var. Bağdat Caddesi’nden tanklar geçiyor bu tanklar alkışlanıyor. Bu da manidar. Bunun üzerinde düşünmek lazım.

“Havalimanındasın, on binler orada, sen de onların arasına gel katıl”

Biz 3’e çeyrek kala geliyoruz. Hemen valimizi, birinci ordu komutanını havalimanına çağırıyoruz ve değerlendirmemizi yapıyoruz ve ben hemen Genelkurmay Başkanvekilimizi orada Başbakan’ımızla da değerlendirmesini yaparak orada o işi bitiriyoruz. Vekaleten Genelkurmay Başkanlığını da Birinci Ordu Komutanı Ümit Paşa’ya veriyoruz. Ümit Paşa da orada gerekli talimatı yaptığı bir basın açıklamasıyla bildiriyor. Bunlar tabii önemli. Niye? Biz laf yapmıyoruz, biz ortaya bir tavır koyuyoruz. Ve böyle bir anda ne ister? İrade ister, cesaret ister… Eğer bu irade, bu cesaret sizde yoksa bunlardan hiçbirini yapamazsınız. Ama bunlarda bu yok. Kaçıyor oraya gidiyor. Niye kaçıyorsun ya? Havalimanındasın, on binler orada, sen de onların arasına gel katıl.

“O, darbeye karşı değildi”

7 Ağustos’ta Yenikapı’da yaptığımız büyük organizasyonda ben Sayın Bahçeli’ye davet çıkardım. Sayın Bahçeli hemen döndü, katılıyorum dedi. Ama bu Cuma akşamına kadar dönmedi. Katılmayacağını söyledi. Baskılar geldi, baskılar geldi son anda Cuma günü katılacağını söyledi. Ondan sonra da bir taraftan ‘ben zaten bundan yanaydım, yürümeyeceğini biliyorum’ gibi terse kampanyalar yapmaya başladı. Çünkü o darbeye karşı değildi.

“Niye şimdi yargıya müdahale ediyorsunuz?”

Bakın hala darbenin lehinde açıklamaları olan birisidir. Şu anda hala içeridekileri savunan birisidir. Hani yargıya müdahale etmiyordunuz? Niye şimdi yargıya müdahale ediyorsunuz? Bırakın yargı kararını versin. Açığa aldıklarımız var doğru, tekrar göreve iade ettiklerimiz de var. Onun için burada ana muhalefet partisinin, gerekse genel başkanının kesinlikle darbeyle mücadele diye bir derdi yok. Biliyorsunuz darbeye yönelik yaptığı açıklama da zaten yok.

“Kemal Batmaz’la ilgili bazı belgeler çıktı ortaya”

Bugün Batmaz’la ilgili bazı belgeler çıktı ortaya. Şimdi onlar hemen meydana dökülecek. Ben bugün bunu söylemiş olayım. Bu Kemal Batmaz’la ilgili belgeyle de bunlar ciddi manada da köşeye sıkışmış olacaklar.

“Biz e hazırız, hazırlıklarımızı yaptık”

Vatandaş hazır olduğuna göre mesele yok. Biz de hazırız, hazırlıklarımızı yaptık. Dersimizi çalıştık ve aylardır bunun üzerinde kafa yorduk, çalıştık. Gerek devlet yapısı içinde olan arkadaşlarımız gerek toplum kuruluşlarında olan arkadaşlarımız gerek akademisyenler ve iş hayatının içerisinde olan arkadaşlarımızla etraflıca bu çalışmaları yaptık, hazırlığımız ona göre tamamladık. Böylece de dün akşam ilk açıklamayı yaptık, bu akşam sizlerle de ikinci açıklamayı yapıyoruz.

Bundan sonra da Pazar günü milletimizin bize ‘devam’ demesi halinde de tabii bir an önce giydirmeyi yapacağız. Şu anda şablonumuz hazır. Hemen aktörlerin giydirilmesi olacak. Ondan sonra da yola çıkacağız. Bu belli bir süre ki ben bunu 100 gün olarak ifade ettim. Bu 100 günlük süre içerisinde tabi bazı yerlerde aksamalar olabilir. Bu aksamaları da bu 100 gün içinde telafi ederek yolumuza devam edeceğiz.

Kaynak: TRT Haber

  Bu haber 115 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER AK PARTİ HABERLERİ
  AK PARTİ HABERLERİ
Akyön, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi Akyön, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi Ak Parti Kırıkkale Belediye Başkan Aday Adayı Bahattin Akyön, Kırıkkale’de görev..
Karabulut; YETIŞEN NESILLERE GÜZEL BIR GELECEK İÇİN UMUT OLMAYA Karabulut; YETIŞEN NESILLERE GÜZEL BIR GELECEK İÇİN UMUT OLMAYA Davut Karabulut; YETIŞEN NESILLERE GÜZEL BIR GELECEK İÇİN UMUT OLMAYA HEP BİRLİK..
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli, Bugün Bir Araya Gelecek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli, Bugün Bir Araya Gelecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün saa..
İhtisas hastanesinde itibar kaybı yaşanmadı İhtisas hastanesinde itibar kaybı yaşanmadı PERSONEL TAKVİYESİ YAPILDI; Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, eski il sağlık m..
  CHP HABERLERİ
DONARAK ŞEHİT OLAN ASKERLERİMİZ ÖNERGE DONARAK ŞEHİT OLAN ASKERLERİMİZ ÖNERGE CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, geçtiğimiz Cuma günü Mersinli Jandarm..
Vedat IRMAK CHP Etimesgut Belediye Meclis Üyesi Aday adayı Vedat IRMAK CHP Etimesgut Belediye Meclis Üyesi Aday adayı 29 Ekim Demokrasinin, Özgürlüğün ve Cumhuriyet' in Zaferidir. Demokrasi, özgürlü..
Vedat Irmak CHP Etimesgut belediye meclis adaylığına başvurdu Vedat Irmak CHP Etimesgut belediye meclis adaylığına başvurdu Vedat Irmak başvurusunu CHP Etimesgut ilçe başkanı Ayhan Yılmaz’a teslim etti . ..
GÜRER: BAŞ POLİSLİĞİ AKP GETİRDİ, AKP BİTİRDİ GÜRER: BAŞ POLİSLİĞİ AKP GETİRDİ, AKP BİTİRDİ Antalya Milletvekili Atay Uslu ile Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in Karayoll..
  İYİ PARTİ HABERLERİ
ADNAN MENDUH ÖZER ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI ADNAN MENDUH ÖZER ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI Kamusen'e bağlı Türk Büro - Sen genel merkez yönetim kurulu üyesi olan Sn. Adnan..
İYİ PARTİ’Lİ KORAY AYDIN UN İHRACATÇILARININ SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI İYİ PARTİ’Lİ KORAY AYDIN UN İHRACATÇILARININ SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, Ticaret Ba..
İYİ Parti 1. yılını kutladı İYİ Parti 1. yılını kutladı İYİ Parti’nin 1’inci kuruluş yıldönümü il, ilçe teşkilatı ve çok sayıda partilin..
Doğu Türkistan Mili Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk İlk Ziyaretini İYİ Parti’ye Yaptı Doğu Türkistan Mili Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk İlk Ziyaretini İYİ Parti’ye Yaptı Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, İYİ PARTİ Grup Başkanvekili ..
Henüz anket oluşturulmamış.
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/05/2018 Fenerbahçe 3 - 2 Atiker Konyaspor
 19/05/2018 Göztepe 0 - 1 Galatasaray
 19/05/2018 Medipol Başakşehir 3 - 2 Kasımpaşa
 19/05/2018 Beşiktaş 5 - 1 Sivasspor
 18/05/2018 Trabzonspor 3 - 0 Kardemir Karabükspor
 18/05/2018 Alanyaspor 3 - 2 Antalyaspor
 18/05/2018 Gençlerbirliği 1 - 0 Bursaspor
 18/05/2018 Yeni Malatyaspor 3 - 2 Kayserispor
 18/05/2018 Akhisarspor 2 - 1 Osmanlıspor FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 07/05/2018 MKE Ankaragücü 1 - 1 Adana Demirspor
 05/05/2018 Boluspor 1 - 0 Denizlispor
 05/05/2018 Samsunspor 3 - 3 Ümraniyespor
 05/05/2018 Altınordu 1 - 1 BB Erzurumspor
 05/05/2018 Çaykur Rizespor 4 - 2 Gazişehir Gaziantep FK
 04/05/2018 Adanaspor 0 - 3 Eskişehirspor
 04/05/2018 Elazığspor 2 - 2 İstanbulspor
 04/05/2018 Gaziantepspor 4 - 5 Giresunspor
 04/05/2018 Balıkesirspor Baltok 4 - 1 Manisaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 05/05/2018 Tuzlaspor 2 - 1 Sarıyer
 05/05/2018 Mersin İdmanyurdu 0 - 7 Sancaktepe Belediyespor
 05/05/2018 Keçiörengücü 3 - 2 Kastamonuspor 1966
 05/05/2018 Bodrumspor 2 - 1 Kocaeli Birlikspor
 05/05/2018 Bucaspor 3 - 1 Etimesgut Belediyespor
 05/05/2018 Hatayspor 2 - 0 Afjet Afyonspor
 05/05/2018 Menemen Belediyespor 2 - 0 Eyüpspor
 05/05/2018 Tokatspor 0 - 0 Amed Sportif
 05/05/2018 Sivas Belediyespor 1 - 1 İnegölspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 05/05/2018 Orhangazi Belediyespor 3 - 4 Bayburt Grup Özel İdare
 05/05/2018 Erzin Belediyespor 3 - 0 Halide Edip Adıvar SK
 05/05/2018 Çatalcaspor 2 - 2 Batman Petrolspor
 05/05/2018 Düzcespor 1 - 0 Erbaaspor
 05/05/2018 Yomraspor 0 - 1 Kozan Belediyespor
 05/05/2018 12 Bingölspor 1 - 0 Yeni Altındağ Bld.
 05/05/2018 Çanakkale Dardanel SK 0 - 2 Ofspor
 05/05/2018 Kemerspor 2003 0 - 0 Bergama Belediyespor
 05/05/2018 Bayrampaşa 1 - 0 Manisa BBSK
LİNKLER
resmi ilanlar
Yukarı