CUMARTESİ ANNELERİ MECLİS ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

 Tarih: 27-08-2018 21:20:40
Ne yazık ki yakın geçmişimiz, gözaltındaki kayıplarla, işkencelerde ölümlerle ve faili meçhul bırakılan siyasi cinayetlerle anılmaktadır

Ne yazık ki yakın geçmişimiz, gözaltındaki kayıplarla, işkencelerde ölümlerle ve faili meçhul bırakılan siyasi cinayetlerle anılmaktadır. Sayıları çok fazla olan yurttaşımız, gözaltına alındıktan sonra yok olmuşlar, adeta ortadan kaybolmuşlardır. Gözaltındayken kaybolanların kimisinin daha sonra cesetleri, kimsesizler mezarlığında bulunmuş, kimisinin ise cesedi dahi bulunamamıştır. Devlet, gözaltındayken kaybolanları bir türlü bulamamış, gözaltındaki kayıpların nedenlerini ve sırrını açıklamamış, siyasi cinayetlerin faillerini bulmamıştır. Devlet, gözaltındayken kaybolan yakınlarını, yıllardır her Cumartesi günü Galatasaray meydanında arayan Cumartesi annelerinin acılarını, dertlerini anlamamış, onların taleplerini her seferinde cop, biber gazı ve şiddetle cevap verme yoluna gitmiştir.

Yine en son 700. haftalarında her zamanki buluşma yerleri olan Galatasaray Lisesi önünde oturan Cumartesi Annelerini, Beyoğlu Kaymakamı’nın emriyle gösteriyi dağıtmak isteyen polis, Cumartesi Anneleri ’ne desteğe gelenleri ve kayıp yakınlarını darp edip, yerlerde sürüklemiştir. Polis, gözaltılara direnenlere de plastik mermi ve biber gazı ile müdahale etmiştir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Cumartesi Anneleri için çirkince bir yakıştırma yapıp “..terör örgütünün sözcülüğünü yapıyorlar, savunuyorlar, hiçbir şey yapamıyorsa eylemlerine sessiz ve tepkisiz kalıyorlar…” demiştir. Cumartesi Anneleri sadece haklı olarak kaybolan evlatlarının, yakınlarının nerede olduğu sormaktadır. Cumartesi Anneleri bu zamana kadar yaptıkları eylemlerde bundan başka talepleri olmadığı gibi kimseye de zararları olmamıştır.

  Kaynak: KANAL HABER AJANSI   Bu haber 298 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER CHP HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı