CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun; 30.04.2019 Salı Grup Genel Kurulu Toplantısında yaptığı konuşma şöyle:

 Tarih: 30-04-2019 17:43:23
“Yerel seçimlerden sonra ilk grup toplantımız. Hepiniz hoş gel diniz, şeref verdiniz, onur verdiniz.

Beynelmilel filminin belleklerimizde önemli bir yer tuttuğunu biliyorum. O filmin bir kahramanı vardı Dilber Ay, söylediği türküleri hepimiz biliyoruz. Onu bugün kaybettik, Allahtan rahmet diliyoruz. Adalet yürüyüşüne katılmıştı, birlikte güzel bir sohbetimiz olmuştu. Bütün sanat camiasına başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

            Değerli arkadaşlarım, bizleri televizyonları başında izleyen saygıdeğer vatandaşlarım; hangi siyasi görüşten olursa olsun, hangi kimlikten olursa olsun, al bayrağın altında yaşamaktan onur duyan bütün vatandaşlarıma Cumhuriyet Halk Partisi grubundan selamlarımızı ve sevgilerimizi saygılarımızı gönderiyoruz.

            Demiştik ki “Mart’ın sonu bahar olacak” diye, öyle bir düşüncemiz vardı. Neden Mart’ın sonu bahar demiştik neden? Bahar hepimizin özlemle beklediği bir aydır, bahar bir mevsimdir. Kışın atmosferinden kurtulmak, ağaçların tabiatın canlandığını görmek, baharı yaşamak hepimizin en büyük arzularından birisidir. Ve Mart’ın sonu bahar demiştik, Mart’ın sonunda bahar geldi, baharınız kutlu olsun.

            Kuşkusuz Mart’ın sonu bahar dedik, ama Türkiye’ye iyi gelsin dedik, ama sonuçta sadece Cumhuriyet Halk Partisi değil, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti gibi diğer partilerimiz de baharın gelmesi için ortak çaba gösterdiler. Ben buradan Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanlarına oy veren bütün vatandaşlarıma yürekten teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Eğer bir bahar geldiyse, o baharı yaşatanlar onlardır, demokrasidir o baharı yaşatan. Dolayısıyla altı büyükşehir belediye başkanımız vardı, başarılı belediye başkanlarıydı, onlar görevlerinin başındaydı yeniden seçildiler, ama Mansur Yavaş Ankara’ya baharı getirdi. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu İstanbul’a baharı getirdi, Adana’da Zeydan Karalar Adana’ya baharı getirdi, Mersin’de Vahap Seçer Mersin’e baharı getirdi, Antalya’dan Muhittin Böcek Antalya’ya baharı getirdi. Baharı getirmek kolay, ama baharı sürdürmemiz lazım. O nedenle bütün belediye başkanı arkadaşlarıma şunu söyledim: Asıl görev şimdi başlıyor. Mazbatayı aldığınız günün ertesi gününden itibaren, bir sonraki beş yılın hazırlıklarını şimdiden yapın, verdiğiniz her sözü yerine getirin dedim ve 10 maddelik bir temel ilkeler belirledik.

            Partizanlık yapmayacaksınız, söz verdiniz bütün beldeyi kucaklayacaksınız, söz verdiniz asgari ücret net 2 bin 200 lira olacak, bunun hazırlıklarını yapın dedik. Verdiğimiz her sözün arkasında duracağız, her sözün! Ve bu beldelerde yaşayan vatandaşlar şunu görecekler. İyi ki biz oyumuzu Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanına verdik ve o belediye başkanı bu kente huzuru getirdi, bu kente bereketi getirdi, bu kentte ayrımcılığı kaldırdı ve bu kentin bütün insanlarına oy versin vermesin hepsini kucakladı. Bu algıyı toplumun belleğine yerleştireceğiz. Biz ülkemizi seven, beldemizi seven, insanımızı seven bir anlayışla yola devam edeceğiz.

            Elbette bu seçimler eşit koşullarda olmadı. Bütün medya onların emrindeydi, bütün billboardlar onların emrindeydi, bütün duvarlar onların emrindeydi. Ufak tefek bir yerlerde bizim ilanlarımız çıkıyordu, ama onları ya geceden kaldırıyorlardı veya bizim belediye başkan adaylarımızın küçük afişlerini gece söküp götürüyorlardı. Ama hep şunu söyledim, ne yaparlarsa yapsınlar bu milletin ferasetine güveniyorum, bu millet demokrasiden yana tavır alacaktır dedim.

            Bizi en ağır dille suçladılar. Aklın mantığın alamayacağı, hayal edemeyeceğimiz suçlamalarla karşı karşıya kaldık. Ama dilimizi bozmadık, ne derlerse desinler biz kendi politikalarımızı halkımıza anlattık, neleri yapacağımızı söyledik. Neleri yapamayacağımızı da söyledik. Halkı kandırmadık, verdiğimiz her sözün arkasında durmaya özen gösterdik ve verdiğimiz vaatleri oturup günlerce tartıştık. Bu vaadi veriyoruz, ama bunun gereğini yapabilir miyiz yapamaz mıyız? Yapabileceklerimizi söyledik ve halkın desteğini aldık ve sonuçta başarılı olduk. Bu başarının arkasında demokrasiye inanan, demokrasiden yana tavır alan bütün vatandaşlarımız var. Bu nedenle bütün vatandaşlarıma şükran borçluyum ve onlara sevgilerimi saygılarımı gönderiyorum.

            Bir arkadaşımız var mazbatayı aldı, ama Yüksek Seçim Kurulu hâlâ karar vermedi. Niçin? Bakın değerli arkadaşlar, 31 Mart’ta sandığa gittik, bugün 30 Nisan, aradan bir ay geçti. Hukukun üstünlüğünü savunduk, hukuktan yana tavır takındık. Her seferinde uyardık, Yüksek Seçim Kurulunda görev yapan yargıçlar Yargıtay’dan ve Danıştay’dan gidiyor. Yani sıradan yargıçlar değil bunlar, yani belli bir süre görev yapmış ve belli bir noktaya gelmiş olan kişiler ve bunlar her ortamda hukukun üstünlüğünü savunmak zorundadırlar ve bunlar siyasal baskılara göğüs germek, o siyasal baskılara prim vermemek zorundadırlar. O nedenle Yüksek Seçim Kurulunun bu süreci bir an önce sonlandırması ve Ekrem İmamoğlu’nu İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilan etmesini bekliyoruz.

            Diyeceksiniz ki, başka bir seçenek var mı? Hiçbir seçenek yok. 39 ilçede vatandaşlar gittiler oy kullandılar. 39 ilçedeki bütün geçersiz oylar yeniden sayıldı. Eyvallah, itiraz ettik mi? Hayır. Sayın diyorsunuz, buyurun sayın, biz kendimize güveniyoruz, İstanbullulara da güveniyoruz. Sayın dedik, saydılar. Kim çıktı? Ekrem İmamoğlu. Yetmedi, 6 ilçede bütün oyları sayacağız dediler, buyurun sayın beyler. Ne oldu? Ekrem İmamoğlu’nun oyları biraz daha arttı. Sonra ne oldu? 22 ilçede, dediler ki 22 ilçede sondaj yöntemiyle, yani örnekleme yöntemiyle 57 sandığı seçeceğiz, 57 sandığı ayrıca sayacağız. Buyurun sayın. Seçtiler 57 sandığı bir daha saydılar, kim çıktı? Ekrem İmamoğlu çıktı. Allah aşkına ne bekliyorsunuz siz?

            Aşağıdan yukarıya doğru sayıyorlar Ekrem İmamoğlu, yukarıdan aşağıya doğru sayıyorlar Ekrem İmamoğlu, sağdan sola sayıyorlar Ekrem İmamoğlu, soldan sağa sayıyorlar Ekrem İmamoğlu, daha ne yapacaksınız siz?

            Biz şunu bekliyoruz. Yüksek Seçim Kurulu yasalara ve daha önce aldığı kararlara uymak zorundadır. Kanuna uyacak, daha önce de uyduğu, kanunun gereği olarak verdiği içtihatlara aynen uyacak, biz de bunu bekliyoruz.

            Başka... Seçimde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasadışı gerekçeleri reddetmek zorundadırlar. Başka... İktidar sahiplerinin Yüksek Seçim Kurulu üzerinde kurdukları baskılara prim vermemek, boyun eğmemek zorundadır Yüksek Seçim Kurulu. Başka... Üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü savunmak zorundadır Yüksek Seçim Kurulu. Başka... Yüksek Seçim Kurulu iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak, demokrasiye karşı kurulan kumpası bozmak zorundadır. Biz Yüksek Seçim Kurulundan bunu bekliyoruz. Böyle 3 Mayıs, 4 Mayıs, 7 Mayıs değil, bir an önce kararı verin ve Türkiye gerçek gündemine dönmüş olsun, Türkiye seçim atmosferinden kurtulmuş olsun.

            Türkiye’nin gerçek gündeminde ne var? Türkiye’nin gerçek gündeminde bu var arkadaşlar; bir vatandaş borçları nedeniyle –evli çocukları var- borcunu ödeyemiyor, otobüs durağına ilan asıyor telefonunu yazıyor, bir böbreğimi satıyorum, alıcısı varsa satacağım diyor böbreğimi. 21.Yüzyılın Türkiye’sinden söz ediyorum. Daha önce bir grup toplantısında bir kadının çöp konteynırından nasıl çöp topladığını açıklamıştım, kıyamet kopmuştu. Sonra bir kadın çıktı, efendim o kadın benim, benim dört katlı apartmanım var, bilmem şudur budur. Bunun için ne diyecekler acaba, kimi bulacaklar merak ediyorum. Evet, bu hayatın gerçeği, Türkiye’nin gerçeği. Açık açık, çocuklarına bakmak, ailesine bakmak, borçlarını ödemek için böbreğini satışa çıkaran bir vatandaş. 21.Yüzyılın Türkiye’sinde geldiğimiz nokta budur.

            İktidar sahipleri bundan utanır mı? Hayır. İktidar sahipleri, biz ülkeyi nasıl bu hale getirdik diye düşünür mü? Hayır. Çünkü iktidar sahipleri halktan kopmuş vaziyette, sarayın sorunu ayrı vatandaşın sorunu ayrı; sarayın sorunu koltuğumu nasıl korurum, vatandaşın konusu ise karnımı nasıl doyururum. İkisinin arasında dağlar kadar fark var.

            İşsizlik aldı başına gidiyor. Ekonomiyi kime teslim etmişler? Damada. Hanedanla koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti yönetilir mi? Damat hayatı boyunca açlık nedir biliyor mu, yoksulluk nedir biliyor mu, işsizlik nedir biliyor mu, bir ev nasıl geçindirilir biliyor mu, asgari ücretle bir aile nasıl geçindirilir biliyor mu, damat kira ödüyor mu? Damat ballarla kaymaklarla besleniyor, bir ekmeğin fiyatını damat biliyor mu, bir kilo soğanın fiyatını damat biliyor mu? Hiçbirisini bilmiyor. Ekonomiyi teslim etmişler, ekonomiyi düzeltecek diye. Kendi hallerini düzeltiyorlar, kendi mutfaklarını düzeltiyorlar, kendi ikballerini düzeltiyorlar vatandaşı değil.

            Bakınız, bu yılın ilk üç ayında 33 milyar lira faiz ödendi. İlk üç ayında 33 milyar lira! Sormak istiyorum, 33 milyar lira faizi kim ödedi? 82 milyon vatandaş ödedi. 33 milyar lira! Bunların iktidar olduğu tarihten 2019’un Şubat’ına kadar... Bu söylenen 33 milyar üç aylık içeride ödenen faiz, bir de dışarıya ödenen faiz var. Dışarıdan da borç para aldılar. İktidar oldukları tarihten 2019’un Şubat sonuna kadar dışarıya, Londra’daki bir avuç tefeciye ödedikleri faiz 165 milyar Dolar. Bir daha söylüyorum, 165 milyar Dolar parayı bu ülkenin fakir fukarasından aldılar, Londra’daki bir avuç tefeciye verdiler. 165 milyar Dolar! Yeni bir Türkiye inşa edilir 165 milyar Dolarla. 165 milyar Dolar faiz ödeyeceksin, vatandaş sonunda böbreğini satacak.

Bunu vatandaşların görmesi lazım, bunu bizim vatandaşlara anlatmamız lazım. Olay sıradan bir olay değildir, yeniden Türkiye mali kıskaca alınıyor. Boyun eğiyorlar, faizi yükselt yoksa borç vermem diyor. Tıpış tıpış ertesi gün faizi yükseltiyorlar. Dolar aldı başını gidiyor, beylerin keyfi yerinde. Hâlâ açıklama yapıyorlar ekonomide çok iyiye gidiyoruz diye. Akıl tutulması var.

Bakınız değerli arkadaşlarım, bir yıllık fiyat artışı; çarliston biber yüzde 158, sivri biber yüzde 141, kuru soğan yüzde 222, beyaz lahana yüzde 128, kırmızı lahana yüzde 123, patlıcan yüzde 153, pırasa yüzde 182 fiyat artışı. Asgari ücret yüzde 16. Nasıl geçinecek asgari ücretli? Veriyorsun 2 bin 20 lira geçin diyorsun, nasıl geçinecek? Ev kirası mı verecek, okul parası mı verecek, yol parası mı verecek, elektrik parası mı verecek, doğalgaz parası mı verecek, su parası mı verecek, nasıl geçinecek bu adam? Ben bunları söyleyince bana kızıyorlar, ben bunları söyleyince Kılıçdaroğlu terörle iş birliği yapıyor diyorlar. Terörle iş birliği yapan sensin, vatandaşla iş birliği yapan benim.

Evet, terörle iş birliği yapanlar; bir dönem teröristlerin her dediğini yapanlar onlar, ama bu ülkenin vatandaşlarıyla kucaklaşan, bu ülkenin vatandaşlarının derdini dile getiren genel başkan da benim. Bu kadar açık, bu kadar net söylüyorum.

Derdimiz sadece ekonomi değil. Bakın şimdi Musa Kart karikatürist, hapse atıldı, Mustafa Kemal Güngör hapse atıldı, Emre İper hapiste, Hakan Kara hapiste, Güray Öz hapiste, Önder Çelik hapiste. Cumhuriyet Gazetesinin yazarları bunlar, Cumhuriyet Gazetesinde yazı yazdılar. Bunları FETÖ’yle suçluyorlar. Akıl tutulması var. Cumhuriyet Gazetesi FETÖ’yü yıllar yılı eleştiren bir gazete, nasıl oluyor da bunlar FETÖ’cü olabiliyorlar? Beğenmiyorlar, hükümeti eleştiriyor, hapse atılmaları gerekiyor. Ne olacak? FETÖ’yle suçlayalım, kumpası destekleyecek hâkimler var savcılar var... Onlara hâkim savcı diyorum, ama unvanları öyle olduğu için, onlar ne hâkimdir ne savcıdır, onlar sarayın emrindeki kölelerdir. Bir daha söylüyorum, sarayın emrindeki kölelerdir onlar. Onlar adalet dağıtamazlar.

Beş yıldan az bunlar içeride, beş yıldan fazla yargılananların dosyası da Yargıtay’da. Bekliyoruz, ortada bir hukuksuzluk var, bir adaletsizlik var ortada ve bunun düzelmesi lazım. Bunu düzeltecek olan da iktidar sahipleri değildir, namuslu yargıçlar bunu düzeltecektir namuslu yargıçlar! Hukukun üstünlüğüne inanan yargıçlar bunu düzelteceklerdir.

Osman Kavala 546 gündür hapiste, ortada daha iddianame yok ve tek başına. Bu mudur adalet, bu mu dur hak? Bunların derdini kim dile getirecek, kim bunları söyleyecek? Tarihin bize yüklediği bir sorumluluk var, demokrasiyi güçlendirme sorumluluğu var bizim. Bu sorumluluk en çok Cumhuriyet Halk Partisine yakışıyor ve biz bu sorumluluğun gereğini yapıyoruz.

Eren Erdem 305 gündür hapiste. Bütün hayatı FETÖ’yle mücadeleyle geçmiş FETÖ’den içeride, FETÖ suçlamasıyla içeride. Mahkeme beraat ettiriyor, üst mahkemeye gidiyor, üst mahkeme beraatı kaldırıyor, aşağıya iniyoruz beraatı veren mahkeme bu sefer 4 yıl küsur hapse mahkum ediyor. Akıl var, mantık var. Geçen hafta ailesini ziyaret ettim, ailesi perişan vaziyette. Hani haksızlıkla karşı karşıya kaldığı için üzülüyorlar. Ailesine şunu söyledim, Eren Erdem yolsuzluktan ötürü değil, kul hakkı yemekten ötürü değil, herhangi bir adi suçtan ötürü değil, onurlu kimliğiyle zamanında FETÖ’yle mücadele eden, bu konuda kitaplar yazan, bu konuda makaleler yazan, düzgün ve namuslu bir kişidir, onun hapiste kaldığı her gün onun şeref madalyası olarak tarihte yerini alacaktır.

Geçen gün Anayasa Mahkemesinin 57’nci kuruluş yıldönümündeydik. Anayasa Mahkemesi 1960’lardan sonra bizim anayasamızda yer alan bir üst yargı organı, en üst yargı organı konumunda. Anayasa Mahkemesi Başkanı gerçekten de katılanların tamamına güzel bir hukuk dersi verdi. Kuvvetler ayrılığı ilkesini tarihsel köklerini anlattı, yargıcın ne kadar önemli olduğunu, vicdanını satmaması gerektiğini, baskıya boyun eğmemesi gerektiğini kısa özlü ve net cümlelerle ifade etti. Ama Anayasa Mahkemesi adalet dağıtacak, evet adalet dağıtacak, ama o Anayasa Mahkemesinin önünde cumhuriyet davasındaki bireysel başvurular iki yıldır bekliyor. Beklememeli. Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak’ın dosyaları iki buçuk yıldır bekliyor. Murat Aksoy, Yiğit Aksakoğlu, öğretmen Ayşe Çelik, hani “çocuklar ölmesin” diyen öğretmen Ayşe Çelik’in bireysel başvuruları hâlâ bekliyor.

Az önce söyledim, adaletsizliği düzeltecek olan, bu ülkede adalete inanmış insanlardır, yani hukukçulardır, yani hukukun üstünlüğüne inanan insanlardır. Biz onlardan bir an önce karar alıp, adaletsizliklere son vermelerini istiyoruz. Bu Türkiye’de adaletin güçlenmesi, algının güçlenmesi açısından son derece önemlidir.

Bu arada Sözcü Gazetesiyle ilgili de malum davalar açıldı. Sözcü Gazetesi Türkiye’nin en geç gazetesi, Türkiye’nin en çok okunan gazetesi, yazarlarına saygı duyulan bir gazete, baskı önünde boyun eğmeyen dik duran onurlu duran bir gazete, iktidarın bütün baskılarına rağmen direnen, yayın çizgisinden ödün vermeyen bir gazete. Vay sen misin böyle? O zaman seni de FETÖ’yle suçlayacağım.

Emin Çölaşan, Allah aşkına Emin Çölaşan’la FETÖ’cü tanımı yan yana gelir mi? Necati Doğru, Mustafa Çetin, Yücel Arı ve sahibi Burak Akbay. Niçin? Susturmak istiyorlar, Sözcü yazmasın, Sözcü okunmasın. O da diğer gazeteler gibi havuz medyasının bir unsuru olarak yerini alsın, varsın 5 bin satsın, varsın 3 bin satsın önemli değil, ama halkın bilgilenmesi ve aydınlanması konusunda Sözcü yayın yapmasın, bunu söylüyorlar.

Zühtü Aslan 57’nci kuruluş yıldönümünde şunu söyledi: “Hâkim hiçbir şart ve ahval altında aklını ve vicdanını başkasına emanet edemez”. Doğrudur, ama bugün hâkim unvanlı, savcı unvanlı, vicdanını ve ahlakını ve de aklını birilerine emanet eden var, birilerine ipotek eden var. Biz bunlara hâkim ve savcı demeyeceğiz, asla demeyeceğiz ve bunlar göreceksiniz ileride çocukların dahi yüzüne bakamayacaklardır. Bir hâkim aklını ve vicdanını ve ahlakını nasıl birilerine teslim eder? Nasıl hukuksuzluğun kaynağı olur?

Haşim Kılıç, o da Anayasa Mahkemesinin bir dönem başkanlığını yaptı. O da uyarısını yapıyor, şöyle diyor: “Ne yazık ki önce ahlak ve maneviyat diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar, ne de ahlak bıraktılar”. Ahlakın olmadığı yerde adalet olmaz, adaletin olmadığı yerde ahlak olmaz zaten. Küçük çocuklara tecavüzlerin bu kadar yaygınlaşmasının temelinde ne yatıyor? Ahlakı kaybettiğimiz yatıyor. Ahlakı kaybettik. Kimin döneminde? 17 yıldır başımıza bunların hiçbirisi gelmemişti, 17 yıldır şimdi geliyor bunların tamamı.

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana bakın, çocuklarımıza verdiğimiz değere bakın, insanımıza verdiğimiz değere bakın, inançlara verdiğimiz değere bakın, kimliklere verdiğimiz değere bakın. Şimdi bunların tamamı yok edildi. 5 yaşındaki çocuğa tecavüz, çocukların kaçırılması, uyuşturucu. Ekrem Bey götürüyor, uyuşturucuyla mücadele komisyonu kuracaklar. O kadar kinlenmişler ki, nasıl olur da Ekrem İmamoğlu Büyükşehir Belediye başkanlığı kazanır, getirdiği her şeye ret vereceğiz, buna da ret veriyorlar. Uyuşturucuyla mücadele ret. O zaman git kullan kardeşim, git kullan! Uyuşturucuyla mücadele... Uyuşturucu nerelerde yaygın biliyor musunuz? En çok fakir mahallelerinde, o ailelerin yoksul çocuklarında.

Bu konuda bizim belediyelerimizin çok güzel çalışmaları var, ama İstanbul genelinde bu çalışmanın yapılması lazım. Yapmak istiyor, engelliyorlar. Aklın alacağı şeyler değil. Muhalefet etmesini de bunlar bilmiyorlar, nasıl muhalefet edileceğini de bilmiyorlar. Muhalefet hak temelli yapılar hak! Vatandaşın hakkını hukukunu korumak için muhalefet yaparsın. Buraya pek çok yasa gelir, vatandaşın lehineyse yasalar buradan oybirliğiyle çıkar, aleyhineyse otururuz muhalefetimizi yaparız. Niye muhalefet yaptığımızı da söyleriz, Meclisin tutanaklarına geçiririz. Siz uyuşturucuyla savaştınız da biz engel mi olduk? Siz uyuşturucuyu önlemek istediniz de biz engel mi olduk? Siz bu konuda bir yasa getirdiniz de biz engel mi olduk? Siz Avrupa Birliğiyle demokratik standartları geliştirmek için düzenlenmiş bir yasa taslağını buraya getirdiniz de biz buna engel mi olduk? Hayır. Bizim muhalefetimiz hak temellidir, vatandaşın hakkını ve hukukunu gözetiyorsa ona evet deriz. Ama onlar tam tersini yapıyorlar.

Tabii gazetelerin iktidarı desteklemeyen grubu FETÖ’cü ilan ediliyor, terörist ilan ediliyor, terör örgütüyle iltisaklı ilan ediliyor. Ama bir kişi var ki, hem siyasi ayakta çok önemli, hem mali ayakta çok önemli. O bir numaralı FETÖ’cü ve o Erdoğan’ın yanında devletin protokolünde. Adı ne? Fettah Tamince. Bakın söylüyorum, 17-25 Aralık’tan sonra Zaman Gazetesinin yüzde 10’unu aldı. Diyorlar ya 17-25’ten öncekilere dokunmuyoruz. Sonra Zaman Gazetesinin yüzde 10’unu aldı. Bir şey söyleniyor mu? Hayır. Cumhuriyet yazarları suçlanıyor, Sözcü yazarları suçlanıyor, Gazete gazete suçlanıyor, ama Fettah Tamince el üstünde tutuluyor. Neden?

TUSKON üyesi aynı zamanda Fettah Tamince. Kanun hükmünde kararnameyle kapatılan pek çok vakfın ve derneğin aynı zamanda yöneticisi. Bir şey yapılıyor mu? Hayır, el üstünde tutuluyor. Fettah Tamince hakkında MASAK raporları var, MİT raporları var FETÖ’cü olduğuna dair. Kimse dokunuyor mu? Kimse dokunmuyor, el üstünde tutuluyor. Polis tutanaklarına göre himmet paraları toplamıştır Fettah Tamince. Bank Asya’nın önünden geçeni hapse atıyorsun, ama himmet paraları toplayana dokunmuyorsun. Neden? 17-25 Aralık’tan sonra Pensilvanya’ya gidiyor, ziyaretini yapıyor. Dokunan var mı? Dokunan yok, el üstünde tutuluyor. Ve 27 Ocak 2019’da Antalya’da AK Parti belediye başkanlarını tanıtırken Fettah Tamince orada protokolde oturuyor ve Fettah Tamince en son İstanbul’daki büyük bir ihaleyi aldı.

Bu iki siyahla beyazı şunun için anlatıyorum. Terörle mücadele yapıyoruz, FETÖ’yle mücadele yapıyoruz, PKK’yla mücadele yapıyoruz diye yola çıkanlar terör örgütlerini koruyorlar, kendilerine muhalif olanları cezalandırıyorlar. Artık bu gerçeği bütün Türkiye’nin görmesi lazım.

Efendim şehitlerimize geleyim. Şehitlerimizin anneleri ve babaları da burada, yukarıda da bir grup şehit yakını gelmişti Eskişehir’den, onlarla da kısa bir sohbetimiz oldu. Şehitler hepimizin şehididir, 82 milyonun şehididir. Şehidimizin kimliğine bakmayız, inancına bakmayız, hangi partiye mensup olduğuna bakmayız. Eğer bu ülke için bu vatan için bu bayrak için hayatını vermişse, bizler rahat edelim çocuklarımız rahat etsin diye hayatını vermişse şehitlere saygı göstermek hepimizin insani görevidir.

Şehitlerimiz musalla taşındayken cenazeyi kıldıran imam şehitlikten söz eder, Kurandan ayetler okur. Şehidin öbür dünyadaki konumunu da anlatır bize ve bizler sonunda bir helallik veririz ve oradan ayrılırız. Cenaze namazlarında ağırbaşlılık vardır, huşu içinde kılınır cenaze namazları, büyük bir saygı içinde kılınır. Şehir cenazeleri ayrıca devlet töreni vardır, devlet töreniyle şehidimiz sonsuzluğa uğurlanır ve bizler de şehitlerimizin cenaze namazlarına katılırız. Dualar okunur, namaz kılınır ve oradan belli bir saygı içinde ayrılırız ve evlerimize döneriz.

Şehit ailelerinin evinde yangın vardır, anneler ve babalar üzülürler. Evlat acısının ne olduğunu hepimiz çok iyi biliriz. Ama onları teselli eden bir şey vardır, çocuklarının şehit olması. 82 milyonun yüreğinin o cenaze namazında atmış olması vardır. Onları huzura kavuşturan, onları teskin eden olay da budur. O açıdan şehitlerimiz hepimizin şehididir.

Çubuk Akkuzu Köyünde şehit cenazesine katıldım.   Köyden Çubuk İlçe Başkanlığımıza geldiler, köy için büyük bir Türk Bayrağı istediler, o bayrağı verdik, ilçe başkanlığımız verdi. İlçe başkanımız arkadaşlarla birlikte şehit ailesini ziyaret ettiler, saygılarını üzüntülerini başsağlığı dileklerini ilettiler. Sonra şehit cenazesine ben ve arkadaşlarım birlikte gittik, katıldık. Cenaze namazını doğru dürüst kıldırmadılar bir grup. Önce şunu söyleyeyim, Akkuzu Köyünün sakinlerine bir şey söylemiyorum, o sakinlere benim saygım vardır. Benim gündeme getirmek istediğim, provokasyon yapan ve kışkırtan insanlardır. Dolayısıyla Yener Kırıkçı şehidimiz, Allahtan rahmet dilemek, başsağlığı dilemek, hem aileye hem milletimize dilemek bizim boynumuzun borcudur. Bunu zaten yapmak zorundayız. Cenazeye gidiyorsanız, o cenazenin ağırlığına uygun bir duruş sergilemek, namazı kılmak, duayı yapmak bizim görevlerimizden birisidir.

Değerli arkadaşlarım, o şehit cenazesine katılan tek genel başkan benim. Daha namazın başında cenaze gelmiş, sloganlar hakaretler. Bırakın bari bir namaz kılınsın, bırakın bari bir Fatiha okunsun, bırakın bari bir helallik olsun! İzin vermiyorlar. İçimden geçirdim, bunlar gerçekten Müslüman mı, bunlar gerçekten şehide saygı gösteriyorlar mı, bunlar gerçekten de şehit ailesine saygı gösteriyorlar mı? Şehitlerimizin yüzde 99’u fakir aile çocuklarıdır. Bir daha söylüyorum, şehitlerimizin yüzde 99’u fakir aile çocuklarıdır. Şehit cenazelerine katıldığımızda, şehit cenazesi bir top aracının üstüne konur, arkasından aile yürür, devlet erkanı da onun arkasından yürür. O ailelerin yakınlarını hep gözlemlerim, çoğu yoksul ailelerin çocuklarıdır ve bunu zaten oturdukları evler, ailelerin evleri, geçimi vesaire baktığınızda bu çıplak gerçeği hepimiz görürüz.

Değerli arkadaşlarım, geldiğimiz nokta şudur: Bana yapılan linç girişiminden çok, şehit cenazesine yapılan haksızlığı ben eleştiriyorum. Benim için fark etmez, bir canımız var, benim için fark etmez, şehit cenazesine yapılan hakaret benim vicdanımı derinden yaralamıştır. Şehit cenazesi, başka bir şey değil yani, nasıl siz bunu yaparsınız? Bırakın bari bir namaz kılınsın.

Arkasından bir linç girişimi. Saldırı diyorlar, protesto diyorlar. Açık ve net söylüyorum, bir linç girişimiydi, bunu yapmak istiyorlardı. Yapamadılar ve beceremediler. Hani derler ya, rahmetli annem çok sık kullanırdı, verilmiş sadakamız var diye, verilmiş sadakamız varmış.

Sadece bana değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili orada, milletvekillerimiz orada, aynı muamele onlara da yapıldı. Bir eve girdik, o aileye, ailenin küçük çocuğu Muhammet’e -diğer iki çocuğu daha var, ama onların isimlerini bilmiyorum- buradan selamlarımı saygılarımı gönderiyorum. O ailenin yaptığı iyiliği de unutmayacağım.

Hayatımda iki kez polisin akrep diye tanımladıkları zırhlı aracına bindim. Birincisi, Ardanuç’tan Şavşat’a giderken PKK’nın yaptığı saldırıydı ve bir erimiz şehit olmuştu. O ara uzun namlulu silahlarla pek çok atış yapıldı, o vadide kurşun seslerinin yankılarını duydum. Bir süre sonra polis aracı geldi ve ben o araca bindim ve başka bir yere götürdüler. Saldırıyı yapan PKK’ydı. Akkuzu Köyünde de evden çıkıp yine bir polis akrep aracına bindim, orada da saldırı vardı, onların PKK’dan hiçbir farkı yok, onların tamamı aynı zamanda PKK’lıdır.

PKK ülkeyi bölmek istiyor, parçalamak istiyor, bunlar da ülkeyi bölmek parçalamak istiyorlar, aynı amaçla hareket ediyorlar, aynı yolun yolcuları. Ama biz sakinliğimizi koruduk ne yaparlarsa yapsınlar. Evde iki kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Beyle görüştüm, orada bir olayın olmaması için toplantının mitingin bir an önce sonlanmasını da yumuşak bir dil, herkesi kucaklaşan bir dil kullanılması gerektiğini de ifade ettim. Çünkü bir provokasyonu yüz binlerin olduğu yerde bir provokasyonu engellemek çok daha zordur.

Sanıyorlar ki, biz geri adım atacağız onlar bastırdığı zaman veya linçe kalktıkları zaman. Hiç kimse unutmasın hiç kimse, bu partinin koltuğunda ilk oturan kişi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Boynunda idam fermanıyla Türkiye’nin bağımsızlığını sağladı. Tarihin bize yüklediği bir sorumluluk vardır, cumhuriyeti güçlendireceğiz, demokrasiyle taçlandıracağız. Ülkemizin ekonomik ve siyasal bağımsızlığını koruyacağız. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye inşa edeceğiz. Çağdaş uygarlığı yakalayacağız ve onu aşacağız. Tarihin Cumhuriyet Halk Partililere yüklediği bir sorumluluktur bu. Biz bırakın bir milim geri adım atmayı, her adımımızı ileriye doğru atacağız, demokrasiye doğru atacağız, insanlara doğru hakka hukuka ve adalete doğru atacağız.

Az önce ifade ettim, şehitlerimizin büyük bir kısmı, hatta yüzde 99’u fakir aile çocuklarıdır diye. Son şehidimiz de fakir bir ailenin çocuğu, sözleşmeli piyade er. Evinde kaldığımız kişi benim akrabam dedi, yoksuluz fakiriz dedi, sözleşmeli er oldu diye. Sözleşmeli erler bir dernek kurmuşlar, daha önce beni ziyarete geldiler. Bizim sorunlarımızı ifade eder misiniz diye ve ben 19 Şubat 2019 tarihinde sözleşmeli erlerin sorunlarını bir grup toplantısında anlattım ve onların o sorunlarının çözülmesi gerektiğini söyledim.

Neydi sorunları? Sözleşmeli er yedi yıl süreyle sözleşmeli erlik yapabiliyorlar. Yedi yıl bitince kapının önüne koyuyorlar. Bunların bir kamu kurumunda çalışması lazım, ama onun için de bir yönetmeliğin çıkması lazım, ama bir türlü bu yönetmelik çıkmıyor. Genelkurmay Başkanlığı yönetmelik taslağını hazırlamış, ilgili yerlere göndermiş, yönetmelik çıkmıyor. Çıkmadığı için yedi yılını dolduran sözleşmeli erler açıkta geziyorlar. Bunların derdini ben dile getirdim, alçakça linç girişiminde bulunanların bundan haberi var mı, bu sorundan onların haberi var mı? Hayır, haberleri bile yok. Onların derdini kim dile getirdi? Ben dile getiriyorum. Ama onlar iktidara neden bunu yapmıyorsun diye soracaklarına, soran kişiye saldırıyorlar.

Başka bir şey daha, Ocak 2018’de uzman çavuş astsubay ve üst rütbelilerin tamamına ayda 400 lira zam yaptılar. Zammı verilmeyen tek grup var, sözleşmeli erler. Ben bunu da dile getirdim. Erse er, askerse asker, silahsa silah, terörle mücadeleyse terörle mücadele, eksi 35-40 derecede mücadeleyse mücadele, herkesi 400 lira veriyorsun, bunlara neden 400 lira vermiyorsun? Soran kim? Ben. Saldırıya linçe uğrayan kim? Ben. Peki, bu sorunu dile getiren kim? Ben, ama neden böyle oluyor? Şimdi linç girişiminde bulunan o alçaklara sormak istiyorum. İnsan değil onlar, söyledim insan değil. Sormak istiyorum, ben onların hakkını savunurken sen neredeydin?

Bir şey daha, sözleşmeli erler. Bir kamu görevlisi bir yerden bir yere tayini çıkarken yol parası verirler. Yol parası verilmeyen tek grup sözleşmeli erler. Niye verilmiyor? Tapu memuru bir yerden bir yere tayini çıktığında yol parası alıyor, nüfus memuru alıyor, generali alıyor, paşası alıyor, subayı alıyor, memuru alıyor, herkes alıyor sözleşmeli ere sana vermeyiz diyorlar. Dile getiren kim? Ben. Yine o alçaklara sormak istiyorum, ben onların sorunlarını dile getirirken sen neredeydin?

Sözleşmeli erler, bunlar da evli çoluk çocuğu var. Bir kamu görevlisi tayini bir yere çıktığında eşi de çalışıyorsa, ailenin birliği açısından eşinin de tayini oraya çıkarılır. Anayasanın temel kuralıdır, ama sözleşmeli erlere bunu yapmıyorlar, eşinin tayini çıkarmayız diyorlar. Sen orada gideceksin dağın tepesinde, eksi 35-40 derecede mücadele edeceksin, terörle mücadele edeceksin, eşi doğum yapmış eşinin yanına gidemiyor. Hatta bir sözleşmeli er şunu söyledi. Beş-altı ay geçiyor gidiyoruz eşimize, çocuk biraz büyümüş annesine soruyor “anne bu gelen adam kim?” diye. Babasını tanımıyor. Peki, bu sorunu dile getiren kim? Biz. Peki, saldıran, linç girişiminde bulunan o alçaklar bunun farkında mı? Farkında değiller. Onlar da eğer vicdan sahibi iseler, insan iseler oturup düşünmeleri lazım.

Başka bir şey daha, hep söyledim şehit ve gaziler arasında ayrım yapılmaz, şehit şehittir gazi de gazidir. Vatan için çarpışmıştır, ya yaralanmıştır veya hayatını kaybetmiştir. Şimdi herhangi bir şehir öldüğünde ailesine 5 bin 600 lira veriliyor. Peki, şehir er öldüğünde, yani sözleşmeli şehit er öldüğünde ailesine 5 bin 600 lira değil, 4 bin 200 lira veriliyor. Neden? Bunu dile getiren kim? Ben. Linç girişimine uğrayan kim? Ben. Peki, o alçaklar bunun farkında mı? Neden o aileye daha az para veriliyor? Şehitse şehit, devlet töreniyse devlet töreni, neden bu ayrımcılık yapılıyor? Biz bunları dile getiriyoruz.

Ne diyordu Haşim Kılıç? Önce ahlak ve maneviyatı yok ettiler, sonra hukuku yok ettiler. Ahlaksızlık budur işte, soruna sahip çıkıp o sorunu dile getiriyorsunuz, sorunu dile getirdiğiniz için, çözümünü dile getirdiğiniz için linç girişimine uğrayan da sizsiniz. Bunu milletimin vicdanına emanet ediyorum. Milletimin vicdanına sunuyorum. Eğer milletimiz bunu kabul ediyorsa, bu ülkenin vicdanı bunu kabul ediyorsa oturup düşünmemiz lazım.

  Editör: kha   Bu haber 1016 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER CHP HABERLERİ
  AK PARTİ HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin gücünü, zenginliği, refahını çok daha yükseklere taşıyacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin gücünü, zenginliği, refahını çok daha yükseklere taşıyacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan, yayımladığı Ramazan Bayramı mesajında, "Salgın sonrası si..
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten DP'nin iktidara gelişinin 70. yılı açıklaması: AK Parti Sözcüsü Çelik'ten DP'nin iktidara gelişinin 70. yılı açıklaması: - "Demokrasimizin en yüksek siyasal değer olarak güçlendirilmesi mücadelesini sü..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koronavirüsle mücadele başarıyla sürdürülüyor Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koronavirüsle mücadele başarıyla sürdürülüyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yeni tip koronavir..
AK Parti Sözcüsü Çelik, darbe tartışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu: AK Parti Sözcüsü Çelik, darbe tartışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu: - "Darbeci sözler sarf ederek Türk Silahlı Kuvvetlerine iftira atıyorsunuz. Onda..
  CHP HABERLERİ
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN LİDERLERE BAYRAM TEBRİĞİ CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN LİDERLERE BAYRAM TEBRİĞİ CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN LİDERLERE BAYRAM TEBRİĞİ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NDE BAYRAMLAŞMA İKİNCİ GÜN… CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NDE BAYRAMLAŞMA İKİNCİ GÜN… Geleneksel olarak gerçekleştirilen Siyasi Partiler arası bayramlaşma ziyaretleri..
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı - "İYİ Parti için kumpas kurdular, seçimlere girmemesi için altyapı oluşturdular..
Tutuklanan Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı hakkında açıklama Tutuklanan Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı hakkında açıklama Tutuklanan Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı hakkında açıklama
  MHP HABERLERİ
MHP’li Öztürk Bayramlar Birliğimizin Temeli MHP’li Öztürk Bayramlar Birliğimizin Temeli MHP’li Öztürk Bayramlar Birliğimizin Temeli
MHP'de partiler arası bayramlaşma video konferansla yapılacak MHP'de partiler arası bayramlaşma video konferansla yapılacak MHP, partiler arası bayramlaşmayı yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele ted..
MHP Genel Başkanı Bahçeli'den bayram mesajı MHP Genel Başkanı Bahçeli'den bayram mesajı MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Muhtemel riskleri engellemek, salgının tekrar yayılm..
MHP Genel Başkanı Bahçeli'den gündeme ilişkin mesajlar: MHP Genel Başkanı Bahçeli'den gündeme ilişkin mesajlar: - "(Van'daki terör saldırısı) İki kardeşimizin şehadetine neden olan hainleri la..
  İYİ PARTİ HABERLERİ
“İÇ PİYASA ACİLEN CANLANDIRILMALI” “İÇ PİYASA ACİLEN CANLANDIRILMALI” İYİ PARTİ KALKINMA POLİTİKALARI BAŞKANI İSMAİL TATLIOĞLU SALGIN SONRASI EKONOMİK..
“İYİ PARTİ OLARAK, BU DEĞİŞİKLİKLERİN TAM DA KARŞISINDAYIZ!” “İYİ PARTİ OLARAK, BU DEĞİŞİKLİKLERİN TAM DA KARŞISINDAYIZ!” “HÜKÜMETİN BARO YAPISINI DEĞİŞTİRME PLANI, DAHA ÖNCE DE ORTAYA ATILMIŞ BİR FETÖ ..
İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, video konferansla gençlik kolları başkanlarıyla görüştü İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, video konferansla gençlik kolları başkanlarıyla görüştü ANKARA (AA) - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin il gençlik kolla..
KISITLAMALAR KOYMAYI SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI İLE NASIL BAĞDAŞTIRABİLİYORSUNUZ? KISITLAMALAR KOYMAYI SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI İLE NASIL BAĞDAŞTIRABİLİYORSUNUZ? KISITLAMALAR KOYMAYI SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI İLE NASIL BAĞDAŞTIRABİLİYORSUNUZ?..
  B B P HABERLERİ
BBP Genel Başkanı Destici, Eskişehir'de yaşayan anne ve babasını ziyaret etti BBP Genel Başkanı Destici, Eskişehir'de yaşayan anne ve babasını ziyaret etti BBP Genel Başkanı Destici, Eskişehir'de yaşayan anne ve babasını ziyaret etti..
BBP Genel Başkanı Destici'den BBP Genel Başkanı Destici'den "Anneler Günü" mesajı: - "Bir aile ve toplumda, anne sağlıklı olursa o aile ve toplum sağlıklı olur. An..
DESTİCİ: “ARTIK BU ÜLKEDE DARBELERE GEÇİT YOK DESTİCİ: “ARTIK BU ÜLKEDE DARBELERE GEÇİT YOK Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici “Artık bu ülkede darbel..
  DEVA HABERLERİ
Ali Babacan'dan erken seçim açıklaması: Sistem 2023'e kadar dayanmaz Ali Babacan'dan erken seçim açıklaması: Sistem 2023'e kadar dayanmaz DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, iktidarın elindeki gücü riske atmak iste..
Ali Babacan'dan iktidara tepki! Türkiye felç olmuş durumda Ali Babacan'dan iktidara tepki! Türkiye felç olmuş durumda Türkiye bir yandan salgınla mücadele ederken diğer yandan Meclis'ten tartışma ol..
Babacan’dan hükümete çağrı: Ertelensin Babacan’dan hükümete çağrı: Ertelensin DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Corona virüsü ile ilgili alınması gereke..
KEÇİÖREN’DE 23 NİSAN ÇOCUKLARDAN GELEN ESERLERLE KUTLANACAK KEÇİÖREN’DE 23 NİSAN ÇOCUKLARDAN GELEN ESERLERLE KUTLANACAK Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, koronavirüs salgını nedeniyle meydanla..
  Gelecek HABERLERİ
"İyilik melekleri" ihtiyaç sahibi aileyi sıcak yuvaya kavuşturdu "İyilik melekleri" ihtiyaç sahibi aileyi sıcak yuvaya kavuşturdu
Erzurumspor, Beşiktaş'ı kupanın dışına itti Erzurumspor, Beşiktaş'ı kupanın dışına itti Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda TFF 1. Lig ekibi Büyükşehir Beled..
Altınordu Teknik Direktörü Hüseyin Eroğlu'ndan genç futbolcu Ravil Tagir'e övgü Altınordu Teknik Direktörü Hüseyin Eroğlu'ndan genç futbolcu Ravil Tagir'e övgü Altınordu Teknik Direktörü Eroğlu, stoper Ravil Tagir hakkında, "Ravil çok enter..
Premier Lig'de Liverpool kazanmaya devam ediyor Premier Lig'de Liverpool kazanmaya devam ediyor İngiltere liginin zirvesindeki Liverpool, Wolverhampton'ı 1-0 yenerek üst üste 1..
  ANAP HABERLERİ
ANAVATAN PARTİSİ TBMM 100. YIL KUTLAMA MESAJI ANAVATAN PARTİSİ TBMM 100. YIL KUTLAMA MESAJI Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920'de gerçekleşen açılışı, aziz mill..
MUSTAFA ÖZBEK’E SON GÖREV MUSTAFA ÖZBEK’E SON GÖREV Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Türk Metal Sendikası eski Genel Başkanı Mustafa..
Kültür Merkezi protokolü tama Kültür Merkezi protokolü tama Bahşılı’ya bir katkı daha
MHP’li Öztürk, Yerel Basının Elinden Tutalım, Güçlendirelim MHP’li Öztürk, Yerel Basının Elinden Tutalım, Güçlendirelim Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; TBMM’de bir ..
  S T K HABERLERİ
Türkiye Gençlik STK'ları Platformundan Kovid-19 araştırması Türkiye Gençlik STK'ları Platformundan Kovid-19 araştırması - Sağlık alanında alınan tedbirleri başarılı ve yeterli olarak değerlendiren gen..
ANNELER BAŞARACAK! ANNELER BAŞARACAK! Temiz Toplum Derneği Anne Hareketi'nden Anneler Günü mesajı: "Anneler isterse, ü..
TEMİZ TOPLUM DERNEĞİ’NDEN UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE 14 ÖNERİ TEMİZ TOPLUM DERNEĞİ’NDEN UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE 14 ÖNERİ Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, uyuşturucu ile mücadelede yeni bir ..
OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE TALEP 'İKİNCİ EL’E KAYACAK OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE TALEP 'İKİNCİ EL’E KAYACAK Aydın Erkoç: ‘’Sıfır araçların tedariki ile ilgili yaşanan sıkıntılar, pandemi s..
  Y R P HABERLERİ
MACARİSTAN PARLAMENTOSU BAŞARDI SIRA BİZDE MACARİSTAN PARLAMENTOSU BAŞARDI SIRA BİZDE İstanbul Sözleşmesi, bilindiği gibi, TBMM tarafından aleyhte hiç söz alınmadan v..
Korona Virüs ve Ekonomiye Etkileri-2 Korona Virüs ve Ekonomiye Etkileri-2 Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını maalesef hız kesmeden ya..
 Yukatel Denizlispor, Göztepe maçıyla çıkışa geçmek istiyor Yukatel Denizlispor, Göztepe maçıyla çıkışa geçmek istiyor Süper Lig ekiplerinden Yukatel Denizlispor'un yeni transferi Tunuslu stoper Syam..
 Demir Grup Sivasspor, Camara ile prensip anlaşmasına vardı Demir Grup Sivasspor, Camara ile prensip anlaşmasına vardı Demir Grup Sivasspor, Fransız savunma oyuncusu Samba Camara ile prensipte anlaşt..
  DÜNYA HABERLERİ
Koronavirüs salgınında son 24 saat Koronavirüs salgınında son 24 saat Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek ..
İngiltere'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 34 bin 796'ya yükseldi İngiltere'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 34 bin 796'ya yükseldi İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 160 artarak 34 bi..
ABD'den Türkiye'ye getirilen 288 Türk vatandaşı Trabzon'daki yurda yerleştirildi ABD'den Türkiye'ye getirilen 288 Türk vatandaşı Trabzon'daki yurda yerleştirildi ABD'den Türkiye'ye getirilen 296 Türk vatandaşından 288'i, Trabzon'daki yurda ye..
Libya Ordusundan Hafter milislerinin işgalindeki Vatiyye üssüne hava harekatı Libya Ordusundan Hafter milislerinin işgalindeki Vatiyye üssüne hava harekatı Libya Ordusuna bağlı hava unsurları, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçl..
  KIRIKKALE HABERLERİ
TEMAD bayram kutlaması TEMAD bayram kutlaması Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Kırıkkale şube Başkanlığı memleketimizin ve t..
SAYGILI  FARKLI NOKTALARA YEM BIRAKTI SAYGILI FARKLI NOKTALARA YEM BIRAKTI Tüm yurtta olduğu gibi Kırıkkale’de de arife günü ve Ramazan Bayramı boyunca sok..
Teşekkür Mektubu Yarışmasında Kırıkkale’den Derece Teşekkür Mektubu Yarışmasında Kırıkkale’den Derece Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlen..
Erdoğan’ın bahsettiği O Projede Vuralhan imzası Erdoğan’ın bahsettiği O Projede Vuralhan imzası Erdoğan’ın bahsettiği O Projede Vuralhan imzası
  GÜNDEM HABERLERİ
 Kayseri'de sokağa çıkamayan vatandaşların yerine mezar ziyaretlerini belediye yaptı Kayseri'de sokağa çıkamayan vatandaşların yerine mezar ziyaretlerini belediye yaptı KAYSERİ (AA) - Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ..
YHT seferleri 28 Mayıs'ta başlatılıyor YHT seferleri 28 Mayıs'ta başlatılıyor Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 28 Mayıs'tan itibaren sosyal me..
 Polis Akademisi Bandosu'nun Polis Akademisi Bandosu'nun "19 Mayıs" konseri balkonlardan izlendi Polis Akademisi Bandosu'nun "19 Mayıs" konseri balkonlardan izlendi
 Güçlenen Atak helikopterinden 19 Mayıs'a özel uçuş Güçlenen Atak helikopterinden 19 Mayıs'a özel uçuş Güçlenen Atak helikopterinden 19 Mayıs'a özel uçuş
  B T P HABERLERİ
"Tek çıkış yolu BTP'dir, Biz çıkışın şifrelerini biliyoruz" "Tek çıkış yolu BTP'dir, Biz çıkışın şifrelerini biliyoruz"
BTP'nin yeni Genel Başkanı Hüseyin Baş BTP'nin yeni Genel Başkanı Hüseyin Baş Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanlığı'na partinin online gerçekleştiri..
BTP’den Basın açıklaması BTP’den Basın açıklaması BASIN AÇIKLAMASI Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof.Dr. Haydar Baş, ..
Prof. Dr. Baş'la ilgili iddiaların gerçekle ilgisi yok Prof. Dr. Baş'la ilgili iddiaların gerçekle ilgisi yok Baş Ailesi Avukatı Lütfullah Önder, asılsız bazı iddialar üzerine yaptığı yazılı..
  D S P HABERLERİ
DSP Genel Başkanı AKSAKAL’dan Ramazan Bayramı Mesajı. DSP Genel Başkanı AKSAKAL’dan Ramazan Bayramı Mesajı. Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, Ramazan Bayramı dolayısı..
AKSAKAL, COVID-19 salgınından sonra Hükümetin ekonomik tedbirler kapsamındaki “Yapısal Reformlar”ını değerlendirdi. AKSAKAL, COVID-19 salgınından sonra Hükümetin ekonomik tedbirler kapsamındaki “Yapısal Reformlar”ını değerlendirdi. “Yapısal Reformlar” ADIYLA SUNULAN IMF POLİTİKALARI, HALKIN SÜREKLİ GEÇİM SIKINT..
Av. İSTE: “Baroların Yapısıyla Oynamak Milli Güvenlik Meselesidir!” Av. İSTE: “Baroların Yapısıyla Oynamak Milli Güvenlik Meselesidir!” DSP Genel Başkan Yardımcısı, Hukuk İşleri ve Siyasi İlişkiler Başkanı Av. Onur İ..
AKSAKAL, gündemle ilgili bir açıklama yaptı. AKSAKAL, gündemle ilgili bir açıklama yaptı. AKSAKAL, gündemle ilgili bir açıklama yaptı.
  ANK HABERLERİ
Son dakika! İçişleri Bakanlığı'ndan sehayat kısıtlaması genelgesi Son dakika! İçişleri Bakanlığı'ndan sehayat kısıtlaması genelgesi Son dakika haberine göre, İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Şehir Giriş/Çıkı..
Başkentte bayram öncesi şehrin giriş ve çıkışlarında trafik yoğunluğu yaşandı Başkentte bayram öncesi şehrin giriş ve çıkışlarında trafik yoğunluğu yaşandı ANKARA (AA) - Ankara'da, Ramazan Bayramı'nda uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamas..
Mezarlıklarda bayram hazırlıkları sürüyor Mezarlıklarda bayram hazırlıkları sürüyor Otlar biçiliyor, çevre düzenleniyor, şehit mezarları unutulmuyor
KEÇİÖREN’DE 19 MAYIS COŞKUSU ENGEL TANIMIYOR KEÇİÖREN’DE 19 MAYIS COŞKUSU ENGEL TANIMIYOR BAŞKAN ALTINOK: 19 MAYIS COŞKUSUNU AZERİN KONSERİYLE YAŞAYACAĞIZ
  İST HABERLERİ
Hepsiburada'dan ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı Hepsiburada'dan ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı - Hepsiburada, İstanbul Valiliği'nin belirlediği ihtiyaç sahiplerine, 13 bin Ram..
Türkiye'de 356 AVM yarın kapılarını yeniden hizmete açıyor Türkiye'de 356 AVM yarın kapılarını yeniden hizmete açıyor Kovid-19 salgını nedeniyle market, eczane ve hijyen ürünleri satan firmalar dışı..
Türkiye'de 268 bin 843 yetim, 81 bin 239 öksüz çocuk var Türkiye'de 268 bin 843 yetim, 81 bin 239 öksüz çocuk var Yetim Vakfının hazırladığı rapora göre, Türkiye'de 22 milyon 876 bin 798 çocukta..
CardFinans TarımKart'tan Dünya Çiftçiler Günü'ne özel fırsat CardFinans TarımKart'tan Dünya Çiftçiler Günü'ne özel fırsat - Mayıs ayı boyunca CardFinans TarımKart sahibi ve henüz kartını kullanmamış çif..
  BAKANLAR HABERLERİ
İçişleri Bakanlığı: 484 bin 808 kişiye seyahat izni verildi İçişleri Bakanlığı: 484 bin 808 kişiye seyahat izni verildi İçişleri Bakanlığı, seyahat izin belgesi başvurusu onaylanan 65 ve üzeri yaşlard..
İçişleri Bakanlığından İçişleri Bakanlığından "65 yaş ve üzeri vatandaşlar için seyahat izin belgesi" genelgesi - Genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, izin belgesi almak ve en az 30 gü..
Bakan Karaismailoğlu, Karaman-Ulukışla Hızlı Tren Projesi'nin Ereğli şantiyesinde incelemelerde bulundu Bakan Karaismailoğlu, Karaman-Ulukışla Hızlı Tren Projesi'nin Ereğli şantiyesinde incelemelerde bulundu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: - "Türkiye genelinde mevcut 3 ..
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Kadir Gecesi mesajı: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Kadir Gecesi mesajı: - ''İktisadi, içtimai ve ahlaki krizlerin kıskacında örselenen insanlığın içinde..
  SAĞLIK HABERLERİ
Türkiye'de Kovid-19'la mücadelede günlük vaka sayısı 1000'in altına geriledi Türkiye'de Kovid-19'la mücadelede günlük vaka sayısı 1000'in altına geriledi Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 972 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu, 23 kişin..
Sağlık Bakanı Koca'dan futbol müsabakaları açıklaması: Sağlık Bakanı Koca'dan futbol müsabakaları açıklaması: - "Liglerin devamı konusu, Futbol Federasyonu'muzun kendi iradesi ile alacağı bi..
ESNEK ÇALIŞMADAN İDARECİLER VE YANDAŞLAR YARARLANIYOR ESNEK ÇALIŞMADAN İDARECİLER VE YANDAŞLAR YARARLANIYOR Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Covid-19 salgını nedeniyle sağlık..
 Türkiye'de plazma tedavisi ile Kovid-19'u yenen ilk hasta Aybar Türkiye'de plazma tedavisi ile Kovid-19'u yenen ilk hasta Aybar Türkiye'de plazma tedavisi ile Kovid-19'u yenen ilk hasta Aybar
  BÖLGE HABERLERİ
Zeydan Karalar yokluğu işçisiyle de paylaştı Zeydan Karalar yokluğu işçisiyle de paylaştı Halkın mağdur kesimini de, işçisini de unutmadı
Soner Çetin sevgisi gökyüzüne çıkıyor Soner Çetin sevgisi gökyüzüne çıkıyor Çukurova Belediyesi’nin hizmetlerinden çok memnun olduğunu belirten Berdan Bülen..
Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri terör saldırısını kınadı Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri terör saldırısını kınadı Van'da bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, terör örgütü PKK'n..
İLÇE VE MAHALLE MEZARLIKLARINDA DA BAYRAM TEMİZLİĞİ İLÇE VE MAHALLE MEZARLIKLARINDA DA BAYRAM TEMİZLİĞİ İLÇE VE MAHALLE MEZARLIKLARINDA DA BAYRAM TEMİZLİĞİ
  A T O HABERLERİ
ATO BAŞKANI BARAN’DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI… ATO BAŞKANI BARAN’DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI… “BAYRAMLARDA YAŞADIĞIMIZ BİRLİK VE BERABERLİK DAİM OLSUN, PANDEMİ SON BULSUN”..
BARAN: “MÜCBİR SEBEP CİRO ESAS ALINARAK GENİŞLETİLSİN” BARAN: “MÜCBİR SEBEP CİRO ESAS ALINARAK GENİŞLETİLSİN” TİCARET ODALARI KONSEY BAŞKANI BARAN TOBB EKONOMİ BULUŞMASINDA SEKTÖREL SORUNLAR..
ATO BAŞKANI BARAN, 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINI KUTLADI.   ATO BAŞKANI BARAN, 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINI KUTLADI. ATO BAŞKANI BARAN, 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINI KUTLADI. ..
ATO BAŞKANI BARAN, ADIM ADIM NORMALLEŞME SÜRECİNE GEÇEN KUYUMCULARI ZİYARET ETTİ.   ATO BAŞKANI BARAN, ADIM ADIM NORMALLEŞME SÜRECİNE GEÇEN KUYUMCULARI ZİYARET ETTİ. ATO BAŞKANI BARAN, ADIM ADIM NORMALLEŞME SÜRECİNE GEÇEN KUYUMCULARI ZİYARET ETTİ..
  A B B HABERLERİ
BÜYÜKŞEHİR 14 BİN YAVRU SAZAN BALIĞINI SUYLA BULUŞTURDU BÜYÜKŞEHİR 14 BİN YAVRU SAZAN BALIĞINI SUYLA BULUŞTURDU Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in göl ve göletlerinde yaban su hayatının ..
BAŞKENT’TE İYİLİK BULAŞIYOR BAŞKENT’TE İYİLİK BULAŞIYOR Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın “iyilik bulaşıcıdır” sloganı..
COVİD-19 SALGINI İLE MÜCADELEDE KAPSAMINDA 338 İHALE ERTELENDİ COVİD-19 SALGINI İLE MÜCADELEDE KAPSAMINDA 338 İHALE ERTELENDİ Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Başkent’te koronavirüs salgın..
  SPOR HABERLERİ
Sivasspor'da hazırlıklar sürüyor Sivasspor'da hazırlıklar sürüyor SİVAS (AA) - Demir Grup Sivassporlu futbolcular, yeni tip koronavirüs (Kovid-19)..
TFF Başkanı Özdemir: Sağlıktan ödün vermeyiz TFF Başkanı Özdemir: Sağlıktan ödün vermeyiz TFF Başkanı Özdemir, "Bir insanın hayatı bile bu ligden daha önemlidir." dedi...
TFF'den yayıncı kuruluş sözleşmesi hakkında açıklama TFF'den yayıncı kuruluş sözleşmesi hakkında açıklama TFF, yayıncı kuruluş ile olan sözleşmede kulüpleri zora sokacak herhangi bir değ..
Galatasaray'dan 3,97 milyon liralık kar açıklaması Galatasaray'dan 3,97 milyon liralık kar açıklaması Galatasaray Sportif AŞ, sezonun ilk 9 aylık bölümü için 3,97 milyon lira kar açı..
resmi ilanlar
Yukarı