escort izmir

instagram Photo and Video Download

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KAYA: "FATİH İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRENCİLERİ CEMAAT VE TARİKATLARA YÖNLENDİRİYOR"

 Tarih: 27-05-2019 17:58:58
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KAYA: "FATİH İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRENCİLERİ CEMAAT VE TARİKATLARA YÖNLENDİRİYOR"

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99’uncu maddelerine uygun olarak, Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 27.05.2019

Yıldırım KAYA nkara Milletvekili

 

T.C. Fatih Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Fatih Kaymakamlığı Fatih İlçe Müftülüğünün 21.05.2019 tarih ve 69342981-250E.21269 sayılı yazısını ilgi tutarak; 27874473-604.01.03.-E.10136661 sayı ve “Kur’an Kursu Öğrenci Kayıt İşlemleri Broşürleri” konulu yazı ve broşürleri, Resmi İlkokul Müdürlüklerine, Resmi/Özel Tüm Ortaokul Müdürlüklerine, İmam Hatip Ortaokul Müdürlüklerine, İmam Hatip Lisesi Müdürlüklerine, Şube Müdürü Hasan Gedik imzasıyla dağıtımını yapmıştır.

 

Okullara gönderilen yazıda;

 

“Fatih Kaymakamlığı Fatih İlçe Müftülüğüne bağlı yatılı olarak Hafızlık Eğitimine devam eden İsmailağa Kur’an Kursunun tanıtımını ve öğrenci kayıtları ile ilgili Broşürlerin İlçemizdeki İlkokul, Ortaokul, İmam Hatip Ortaokulu ve İmam Hatip Liselerine duyurulması, ilan tahtalarına asılması ve el broşürlerinin ise dağıtılması ile ilgili, ilgi yazı ekindeki broşürler ekte gönderilmiştir. Okul Müdürlüğünüzce Öğretmenlere, Personellere, Velilere ve Öğrencilere duyurulmasını, ekte gönderilen el broşürlerin çıktıları alınarak ve Müdürlüğümüze teslim edilen broşürlerin Müdürlüğümüz posta evrak odasından teslim alınarak dağıtılmasını, Broşürlerin görünür yerlere asılması hususunda; Bilgileriniz ve gereğini rica ederim” denilmektedir.

 

Anayasamızın 24’üncü maddesinin dördüncü fıkrasına göre, “Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlâk öğretimi ilk ve orta-öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlıdır.” hükmü yer almaktadır

Bu bilgiler kapsamında;

1. Anayasamızda din eğitim ve öğretiminin nasıl verileceği açıkça yer almışken, çocuklarımızın cemaat ve tarikatlarla ilişkili yapıların eline teslim edilmesi görevi kötüye kullanmak değil midir?

2. Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitimle ilgili olmayan bir kurum olan Fatih İlçe Müftülüğünün taleplerini, hangi yetkiyi kullanarak okullara göndermiş ve gereğinin yapılması için talimat vermiştir?

3. Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, çocuklarımızı “İsmailağa Kur’an Kursu” adı altında faaliyet yürüten, cemaat ve tarikatlarla ilişkili yapılara yönlendirmesi suç değil midir?

4. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olan Müftülüklerin faaliyetlerini, Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla okullarımızda yürütmesindeki amaç nedir?

5. Bu olay istisna mıdır? Türkiye genelinde uygulanmakta mıdır?

6. Milli Eğitim Bakanlığımız sorumlular hakkında bugüne kadar bir işlem yapmış mıdır? Yapmamışsa, bir işlem yapacak mıdır

  Bu haber 447 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER CHP HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı