Çavuşoğlu: Esed demokratik bir seçimi kazanırsa onunla çalışmayı değerlendiririz

 Tarih: 17-12-2018 08:40:00  -   Güncelleme: 17-12-2018 08:46:38
DOHA - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de Esed'in seçilmesi durumuyla ilgili soru üzerine, "Eğer demokratik ve güvenilir bir seçim olursa o zaman herkesin bunu değerlendirmesi gerekebilir." dedi.

18. Doha Forumu kapsamındaki yüksek düzeyli mülakat özel oturumunda soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik düzenleyeceği operasyon öncesinde açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Suriye'de Esed demokratik bir seçimi kazanırsa, onunla çalışmayı değerlendiririz." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "Bu süreç, Birleşmiş Milletlerin şemsiyesi altında olmalı. Kapsayıcı olmalı. Herkes hak sahibi olmalı. Suriye'deki ve Suriye'nin dışındaki herkesi kapsamalı, son yedi yılda yerlerinden edilen, benim ülkemdeki ve diğer ülkelerde mülteci olarak bulunanları kapsamalı. Güvenilir, şeffaf ve demokratik seçimler olmalı. Bu seçimlerden sonra Suriyeliler ülkeyi kimin yönetmesi gerektiğine karar vermeli." Dedi.

AK Parti iktidarı döneminde Esed yönetimiyle ilişkileri güçlendiren Ankara, Suriye'de 2011'de başlayan halk ayaklanmalarında Şam'a karşı tavır sergilemiş, Mayıs 2012'de komşu ülkeyle tüm diplomatik ilişkilerini sonlandırmıştı. (İLKHA)


 

  Kaynak: İLKHA   Bu haber 1357 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER AK PARTİ HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı