Anızda İkinci Ürün Slajlık Mısır Ekim Demonstrasyonu Yapıldı

 Tarih: 19-10-2018 22:31:24
Toprağın neminin korunmasını ve iyileştirilmesini sağlayan, ayrıca ekonomik tasarruf da sağlayan ikinci ürün olarak doğrudan anıza ekim yöntemine Kırıkkale’de devam ediliyor. Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesi izzettin köyü çiftçilerinden Cafer Kayıhan’a ait tarlada 10 dekar anıza direkt ekim ve 10 dekar çiftçi uygulaması olmak üzere toplamda 20 dekarlık alanda ikinci ürün olarak doğrudan anıza ekim yöntemi ile slajlık mısır ekimi yapıldı. Yapılan hasat sonucunda dekara 6,5 ton verim elde edilmiştir.

İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, “Çiftçimizi modern teknikler ile tanıştırmak ve modern makineli tarıma geçişi hızlandırarak, ilimizde kırsal kalkınmaya ivme kazandırmayı amaçlıyoruz. Tarım bir sektör işidir. Makine üreticisinden çiftçisine, çiftçisinden entegre üretim tesisine ve hatta son tüketicisine kadar bu sektörün paydaşlarıyız. Tüm paydaşlarımız ile uyum ve iş birliği içerisinde çalışmalarımız devam edecek. Bu yöntem ile çiftçimiz hem en büyük girdi maliyetini oluşturan mazot masrafından tasarruf edecek hem de topraktaki suyu daha fazla muhafaza ederek daha verimli ürün hasat edecek” şeklinde konuştu.

Doğrudan ekim yöntemi, toprak işlemenin neden olduğu sorunları azaltmak amacıyla ortaya çıkarılan bir yöntem. Bu yöntemle ekim öncesinde toprağı işlemeye gerek kalmadan tek seferde ekim yapılabiliyor. Uygulanmasına başlanılan yöntem Türkiye’de her ne kadar yeni olsa da dünyada uzun yıllardır uygulanıyor.

  Kaynak: KHA - KANAL HABER AJANSI   Bu haber 291 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER KIRIKKALE HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
resmi ilanlar
Yukarı